İran'daki Türklerde spor ve toplumsal hareket ilişkisi: Traxtor futbol takımı örneği
Relationship between sport and social movment of Turks in İran: case study of traxtor football club
- Tez No: 339052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmada Doğu Azerbaycan'ın Tebriz şehrinin İran Futbol Ligi'nde yer alan, 1970 yılında kurulan Traxtor Futbol Takımı taraftarlarının taraftar kimliği ile toplumsal hareketler ve milliyetçilik ilişkisi ele alınmıştır. Bunun yanı sıra çalışmada İran'da tarihsel süreçte etkili olan asimilasyon politikaları ve İran'daki Türklerin sembolü olan Traxtor Futbol Takımı'nın bu asimilasyon politikalarına verilen tepkilerdeki rolü, kimlik ve milliyetçilik bağlamında ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak, ikisi erkek taraftardan, diğeri ise kadın taraftarlardan oluşan üç odak grup oluşturulmuştur. Odak grup görüşmelerinden elde edilen verilerden bir metin oluşturularak, bu metin üzerinden
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between, social movements, nationalism and identity of fan of has been discussed. Traxtor Football Club, which was established in 1970, takes part in Iran Football League from city of Tabriz, Eastern Azerbaijan province. There were always assimilatory policies during Iran?s political policy. At the other hand, identity and nationalism were the factors which have been used as reactions against these policies. In this study the role of the Traxtor FC, as the symbol of Turks in Iran, has been evaluated in directing these reactions. Based on qualitative methodology three focus groups, two male and one female groups of fans, were established. Interviews with focus groups were transcripted and based on these transcripted texts factors of identity and nationalism inductively highlighted; applied method at this study was content analysis.