The role of leadership in national reconciliation process: The case of south Africa
Ulusal uzlaşma sürecinde liderliğin rolü: Güney Afrika örneği
- Tez No: 339051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KÖK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı Güney Afrikadaki apartheidin son evresinde ve sonrasında gerçekleştirilen ulusal uzlaşma sürecinde liderlerin rolünü Nelson Mandela ve F.W. De Klerk örneğinde incelemektir (1989-1999). Bu minvalden hareketle, çalışmanın odaklandığı temel araştırma sorusu ise şu şekilde ifade edilebilir: çatışma ortamından barışa uzanan süreçte uygulanan ulusal uzlaşı?da liderlerin rolü nedir? Şüphesiz ki çatışmayı yapıcı bir kuvvete dönüştürecek ve ulusal uzlaşıda tarafları ortak paydada birleştirecek unsurlarından biri de liderlerdir. Liderler çatışmayı yıkıcı ve bölücü olabilecek bir kuvvet olmaktan çıkartıp yaraları sarıcı ve bağlantı kurucu bir kuvvete dönüştürürler. Bu sebeple, tez boyunca ulusal uzlaşmaya liderlerin katkısı olmadan sürecin eksik ve başarıya ulaşmada yetersiz kalacağını argümanı savunulmaktadır. Güney Afrikadaki ulusal uzlaşma sürecindeki liderlik örneği, Mandela ve de Klerk özelinden incelenmiş ve her iki liderlerin ulusal uzlaşma sürecine katkıları gösterilmiştir. Lakin her iki liderin yapmış oldukları katkıların Güney Afrika?daki taraflar üzerindeki sonuçları çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur, çünkü sonuçların hakkıyla ölçülebilmesi için en az birkaç nesil geçmesi gerekmektedir. Bu bağlamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm literatür taraması olup, ulusal uzlaşma?nın metodolojik tanımlaması ve kavramın içerisinde barındırdığı eylemler olan özür, af, tazminat ve Galtung?un çatışma üçgeni incelenmektedir. Ayrıca liderlik kavramı ve özellikleri birinci kısım dâhilinde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, Güney Afrika?nın tarihsel geçmişine yolculuk edip sorunların köklerini incelenmektedir. Üçüncü kısımda ise, Nelson Mandela ve F.W. De Klerk?in ulusal uzlaşma sürecinde üstlendikleri roller ve uygulamaya koydukları faaliyetler Galtun?un çatışma üçgeni teorisi çerçevesinde normatif ifadeler, sembolik eylemler ve yargı eylemleri başlığı altında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to investigate the national reconciliation process of South Africa and the role of Nelson Mandela and F.W. De Klerk in the final years of Apartheid and the Mandela era. (1989-1999). Within this framework, the basic research question that this study focused on can be expressed as follows: what is the role of leaders in the process of national reconciliation in which the parties involved applied to move from conflict to peace? During the national reconciliation process, one of the elements which undoubtedly transformed the conflict into a constructive nation-building exercise and united conflicting parties is the common denominator of effective leadership. Leaders have transformed conflicts from being a destructive and divisive force into a constructive way forward. Therefore, the thesis advocates that without the contribution of leaders, the national reconciliation process will be incomplete and would not achieve success. This thesis displays Mandela and de Klerk?s contributions to the national reconciliation process of South Africa and also both leaders? initiatives are shown. In this context the thesis consists of three parts. The first part is a literature review which explains the methodological analysis and basic traits of national reconciliation that contain apology, forgiveness, reparation and Galtung?s conflict triangles. In short, the first part undergoes an extensive literature review of the concept of national reconciliation and leadership. In the second part, there is a historical journey into the background of South Africa which examines the historic roots of the problem. The third section discusses the role of Nelson Mandela and F. W. De Klerk in the national reconciliation process, also their implementations and initiatives are examined with the methodology of Galtung?s conflict triangle under the heading of normative statements, symbolic acts and judicial actions.