Çiftehan (Niğde) sıcak su kaynaklarının hidrejeokimyasal ve izotopik incelenmesi
  1. Tez No: 33906
  2. Yazar: HATİCE KOZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Master tezi olarak hazırlanan bu çalışma ile Niğde ilinin Ulukışla ilçesine bağlı Çiftehen bucağında yeralan kaplıca sularının yapısında bulunan doğal izotoplar olan Oksijen- 18, Döteryum ve radyoakti-F izotop olan Trityum kullanılarak kaplıca sularının kökenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bölge jeolojisi önceki çalışmalardan yararlanılarak derleme şeklinde hazırlanmıştır. Ci-Ftehan sıcak su kaynakları ve yakınında bulunan Ilıcabogazı Deresinden mevsimlere göre peryodik olarak alınan su örneklerinin kimyasal (anyon- katyon ve ağır metal).Fiziksel ve izotop analizleri yapılmıştır. Önceki çalışmalardan derlenen suların kimyasal ve fiziksel analiz verileri ile bu çalışma sonucunda elde edilen kimyasal, fiziksel ve izotop analiz değerleri karşılaştırılarak Çiftehan sıcak su kaynaklarının kökenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a master thesis. It has been aimed to investigate the origin of Çiftehan hot-spring in IMigde by means o-F using the natural isotopes that sre 018, H2 and Tritium (H3) the radioactive isotopes of water. Geology of the area has been prepared by the means of using previous study. The samples of Çiftehan hot-spring and Ilıcaboçjazı stream have been analysed to identify of the chemical and isotopic (anion, cation and heavy metal) characteristics. The data obtained from the previous studies on the chemical and physical analysis of Çiftehan hot-spring have been correlated to the results of this research. Therefore, the origin of Çiftehan hot-spring was determined.