Mevsimlik tarım işçisi çocukların eğitim hakkına erişim durumları ve sosyal beceri yeterliliklerinin öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi
The determination of seasonal agricultural workers' (children) status of access to the educational right and children's social skill competencies according to teachers' views
- Tez No: 339063
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada, öğretmen görüşlerine dayalı olarak mevsimlik gezici ve geçici tarım işçiliğinde çalıştırılan çocukların eğitim hakkına erişim durumları ve sosyal beceri yeterlilikleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştırılan okul çağındaki çocukların eğitim hakkına erişim konusunda ve sosyal beceri yeterliliklerini kazanmada yaşadıkları sıkıntılara vurgu yapmaktır. Ayrıca bu çocukların eğitim hakkı kapsamında yer alan eğitime erişim hakkı, kaliteli eğitim hakkı ve öğrenme ortamında saygı görme haklarından faydalanamadıkları yapılan birçok ulusal ve uluslararası çalışma ile ortaya konulmuştur. Böylece mevsimlik gezici ve geçici tarım işçisi olarak çalıştırılan çocukların eğitim yaşantılarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için sosyal becerilerinin geliştirilmesi ile eğitim hakkından tam olarak faydalanması gerekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmayla mevsimlik gezici ve geçici tarım işçiliğinde çalıştırılan çocukların eğitim hakkına erişim durumları ve sosyal beceri yeterliliklerinin öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi hedeflenmektedir. Araştırma grubunu, 2010 yılı Valilik verilerine göre en çok göç veren (gezici işçi sayısı 5000 ve üstü) Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinden mevsimlik gezici ve geçici tarım işçiliği için göç eden çocukların öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışma grubunda 31 öğretmen yer almaktadır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılarak mevsimlik gezici ve geçici tarım işçiliğinde çalıştırılan çocukların eğitim hakkına erişim durumları ve sosyal beceri yeterlilikleri hakkında öğretmenlerle yapılan görüşmelerle ayrıntılı bir biçimde resmedilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre mevsimlik gezici ve geçici tarım işçisi olarak çalıştırılan çocukların eğitim hakkına erişimleri engellenmektedir. Bu engellemeden dolayı bu çocukların eğitim hayatları genellikle uzun olmamaktadır. Çocuklar ya eğitim hayatlarını yarıda bırakmaktadırlar ya da ilkokul ve ortaokulu bitirdikten sonra geleceğe yönelik eğitim hayatlarını devam ettirme gibi bir düşünceleri olmamaktadır. Bu çocukların sınıflarında utangaç oldukları, kendilerini okula ait hissetmedikleri tespit edilmiştir. Ayrıca okula ara verip tekrar döndüklerinde hissettikleri yoğun suçluluk duygusu ile mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştırılan çocukların sosyal beceri yeterliliklerinin yeteri kadar gelişemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seasonal agricultural workers? (children) status of access to educational right and social skill competencies were investigated via teachers? views. The aim of this study is to stress the difficulties the seasonal agricultural workers (students) have with respect to access to educational right and attaining social skill competencies. Many national and international studies have put forward the fact that seasonal agricultural workers (children) couldn?t utilize the rights (a) the right of access to education (b) the right of good quality education (c) the right of being respected in the learning environment within the scope of educational right. Therefore, it is required that the seasonal agricultural workers (children) social skill competencies be improved and utilize the educational right thoroughly in order to pursue their education in a good way. In this context, this study aims to determine seasonal agricultural workers? (children) status of access to ?the educational right? and the children?s social skill competencies according to teachers? views. The study group involves the teachers of students migrating to other cities from Şanlıurfa, and Diyarbakır which send the most immigrants (5000 and more) as seasonal agricultural workers to other cities according to 2010 statistics. There are 31 teachers in the study group. The interview form developed by the researcher was used in the study. The seasonal agricultural workers? (children) status of access to ?the educational right? and the children?s social skill competencies were depicted in detail through the interviews with the teachers. The data were analyzed with the technique of ?descriptive analysis?. According to the findings, the seasonal agricultural workers (children) access to educational right is hindered. Because of this hindrance, these students? educational life doesnt last long. The children either drop out of school or they never consider pursuing their education after graduating from primary or elementary school. The facts - that these students feel shy in the learning environment, they feel like an outsider, they feel they don?t belong to school, they feel guilty as they pause school seasonally, their social skill competencies haven?t improved well enough because of their socio-economic status were determined in the study.