Reconciliation as a condition for the lasting peace in Bosnia and Herzegovina
Bosna-Hersek'te kalıcı barışın koşulu olarak uzlaşma
  1. Tez No: 339062
  2. Yazar: ELMA JELOVAC
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Bosna Hersek?teki uzlaşma sürecini ve bu sürecin ülkenin barış ve istikrarı açısından önemini anlamaktır. Bu çerçevede uzlaşma sürecinin beş bileşeni; affetmek, kabullenmek, özür dilemek, gerçek ve adalet, Bosna Hersek?teki başarının ölçülebilmesi açısından incelenmiştir. Bosna Hersekteki durumun anlaşılabilmesi için, Ruanda ve Güney Afrika örnekleri farklı ülkelerin geçmişteki sorunlarla nasıl baş ettiklerini gösterebilmek açısından kullanılmıştır. Bu tezin en önemli kaynağı Boşnak, Sırp ve Hırvat gençler arasında Bosna Hersekteki uzlaşma süreci üzerine yapılan anketlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the process of reconciliation in Bosnia and Herzegovina and its importance for the peace and stability in the country. Within this framework five components of reconciliation; forgiveness, acknowledgement, apology, truth and justice are examined in order to show the level of their achievement in Bosnia and Herzegovina. To be able to understand the situation in Bosnia and Herzegovina, the case studies of Rwanda and South Africa are used to portray how different countries dealt with their troubled past. The most important source of the thesis is the questionnaire done among young Bosniaks, Serbs and Croats on reconciliation in Bosnia and Herzegovina.