Resmi ve özel ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri (Kırıkkale ili örneği)
Opinions of the teachers at the public and private primary schools on organization silence (Evidence from the province of Kırıkkale)
  1. Tez No: 339078
  2. Yazar: SEDA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, resmi ve özel ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin örgütsel sessizliğe ilişkin görüşlerine göre, öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeylerini, okullarda sessiz kalınan konuları, sessizleşme nedenlerini ve sessizleşmenin çalışan ve kurum açısından algılanan sonuçlarını farklı çalışma koşullarında çalışan işgörenler açısından ortaya çıkarmayı ve bunlar arasında bir karşılaştırma yapmayı amaçlamaktadır. Ayrıca sessiz kalınan konuların, sessizleşme nedenlerinin ve sessizleşmenin çalışan ve kurum açısından algılanan sonuçlarının farklılaşma düzeyleri cinsiyet, görev süresi ve okulun statüsü (resmi ya da özel) değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, Kırıkkale ilinde resmi okullarda ve özel okullarda görev yapan öğretmenlerle yürütülmüştür. Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü?nden alınan kayıtlara göre, 115 ilköğretim okulundaki 1887 öğretmen, araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Resmi ilköğretim okullarında ve özel ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeylerinin bulunması için betimsel istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Görev süresini boş bırakan iki kişiye ait veri silinmiş, araştırma 408 kişiye ait veri üzerinden yürütülmüştür. Araştırmaya ilişkin veriler, Ayşehan Çakıcı tarafından geliştirilen anket formundaki, çalışanların hangi konularda sessiz kaldıklarını belirlemeye çalışan soruda 25, neden sessiz kalındığına ilişkin soruda 31 ve sessizliğin algılanan sonuçlarına ilişkin soruda ise 28 önerme ile elde edilmiştir. Veriler, non-parametrik bir istatistik olan tek örneklem için kay-kare testi (chi-square) yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır: ?Resmi ilköğretim okullarında çalışan kadın ve erkek öğretmenler genel olarak eğitim-öğretim durumları veya okul ile ilgili konu, sorun ve endişelerini okul yöneticileriyle rahatlıkla konuşabileceklerini hissetmektedirler. Öğretmenlerin görev süreleri arttıkça, genel olarak iş veya iş yerleriyle ilgili konu, sorun ve endişeleri hakkında yöneticileriyle daha rahat konuşabileceklerini hissettikleri görülmektedir. Fakat, yöneticileriyle iş veya iş yerleriyle ilgili, endişeli oldukları bir konu veya sorunu açıkça konuşamayıp sessiz kaldıklarını belirten kadın öğretmenlerin oranı, erkek öğretmenlerden daha yüksektir. Başka bir deyişle, kadınlar erkeklerden daha çok sessiz kalmışlardır. Buna ek olarak, öğretmenlerin ilk yıllarında daha çok sessiz kaldıkları ve meslek hayatlarında deneyim kazandıkça bu sessizliğin azalma eğilimi gösterdiği söylenebilir. ?Özel ilköğretim okullarında çalışan erkek öğretmenler, genel olarak eğitim-öğretim durumları veya okul ile ilgili konu, sorun ve endişelerini okul yöneticileriyle rahatlıkla konuşabilme konusunda, kadın öğretmenlerden daha rahat hissetmektedirler. ?Resmi ilköğretim okullarında çalışan öğretmenler, özel ilköğretim okulunda çalışan öğretmenlere göre genel olarak eğitim-öğretim durumları veya okul ile ilgili konu, sorun ve endişelerini okul yöneticileriyle daha rahat konuşabileceklerini hissetmektedirler. Özel ilköğretim okulunda çalışan öğretmenlerin, resmi ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlere göre daha çok sessiz kaldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the organizational silence level of the teachers, the issues, on which are kept silent, the reasons for silence, the perceived results of becoming silent by employees and the organization on the part of personnel employed under different working conditions according to the opinions of the teachers at public and private primary schools on organizational silence, and to make a comparison between these. In addition, the levels of difference of the issues, on which are kept silent, the reasons for silence, the perceived results of becoming silent by employees and the organization have been studies based on the variables including gender, term of office and status of the school (public or private). The study has been carried out using relational screening model. This study has been carried out with the teachers working at the public schools and private schools in the province of Kırıkkale. According to the records received from Kırıkkale Provincial Directorate of National Education, the population of the research includes 1887 teachers working at 115 primary schools. Descriptive statistical methods were used to find out the organizational silence levels of the teachers working at the public primary schools and private primary schools. The data for two peoples who left their positions were deleted, and the research was conducted on the basis of data related to 408 people. The data related to the study have been obtained with 25 suggestions in the question that tries to determine about which issues the employees keep silent; 31 suggestions in the question about why they keep silent, and 28 suggestions in the question related to the perceived results of the silence in survey form. The data have been analyzed by conducting chi-square test for the one sample as a non-parametric statistic. The followings are the results achieved in the research: ?In general, the female and male teachers working at the public primary schools usually feel that they can conveniently talk with the school managers about the educational conditions, or the issues, problems and their concerns related to the school. It is seen that as the office term of the teachers increases, they feel that they can they can conveniently talk with the school managers generally about their job or workplace, or the issues, problems and their concerns related to the school. However, the ratio of the female teachers who publicd that they cannot explicitly talk about any issues or problems where they have concerns about their jobs or workplaces with their managers, and therefore, they keep silent, are higher than the ratio of the male teachers. In other words, the females kept more silent thant the males did. In addition, it can be said that the teachers keep silent much more in their first years of duty, and such silence tends to be decreased, as they gain more experience in their professional life. ?The male teachers working at the private primary schools feel more comfortable than the female teachers do in conveniently talking with their school managers generally about the educational conditions, or the issues, problems and their concerns related to the school. ?The teachers working at the public primary schools usually feel that they can conveniently talk with the school managers about the educational conditions, or the issues, problems and their concerns related to the school, compared to the teachers working at private schools. It has been found that the teachers working at the private primary schools kept silent more compared to the teachers working at public primary schools.