Benjamin Disraeli-William Ewart Gladstone rekabeti'nde doğu sorunu
The eastern question in Benjamin Disraeli-William ewart gladstone rivalry
  1. Tez No: 339080
  2. Yazar: EMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VELİ SEYİTDANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Benjamin Disraeli ile William Ewart Gladstone arasındaki rekabet İngiliz tarihindeki önemli köşe taşlarından biridir. XIX. yüzyılın ikinci yarısında partilerinin liderleri olmaları bu rekabetin önemli bir nedeni olurken psikolojik faktörler de rol oynamıştır. Bu rekabetin önemli bir kesiti, 1876 yılında meydana gelen Bulgar Ayaklanması (Nisan 1876) sonrası tekrar gündeme gelen Doğu Sorunu tartışmalarıdır. Disraeli ve Gladstone İngilterenin Akdenizdeki çıkarları ve Osmanlı İmparatorluğuna yönelik İngiliz politikası nedeniyle bu dönemde sıklıkla karşı karşıya gelmiştir. Geleneksel İngiliz dış politikasına meydan okuyan Gladstone, insanlık adına harekete geçmeyi savunurken Disraeli, Rusyanın kontrol edilmesi ve Hindistana giden yolun güvenliğinin sağlanması adına Osmanlı İmparatorluğunun çökmesini engellemeye dayalı geleneğin takipçisi olmuştur. Tartışmaların sona erdiği 1880 yılında Doğu Sorununa ilişkin geleneksel İngiliz dış politikasının sona erdiği anlaşılmıştır. Ancak bu değişiklik Gladstoneun talep ettiği yönde olmamıştır. Disraeli gibi Gladstone da 1882 yılında Mısır?ı işgal kararı ile İngiliz çıkarlarının emredici durumunu görmüştür.
Özet (Çeviri)
The rivalry between Benjamin Disraeli and William Ewart Gladstone is one of the important cornerstones of British history. While being the leaders of their parties in the second half of the 19th century was an important reason of this rivalry, psychologic factors had effect too. One important aspect of this rivalry is the debates over the Eastern Question which came forward again after Bulgarian Uprising ( April 1876) Disraeli and Gladstone came face to face consistently in this period due to British interests and British policy towards the Ottoman Empire. While Gladstone who challenged traditional British foreign policy, Disraeli followed the tradition which was based on to prevent the Ottoman Empire fall apart in order to check Russia and protect the route to India. In 1880, when the debates over the Eastern Question ended it was understood that traditional British policy related to the Eastern Question ceased to exist. But this shift did not happen as Gladstone wanted. Gladstone, like Disraeli relaized the ordering principles of British interests in the Mediterranean when he ordered to invade Egypt.