Benjamin Disraeli'nin Sybil or The Two Nations ve Coningsby or The New Generation adlı yapıtlarında toplumsal ve politik sorunlar
Social and political problems in the works of Benjamin Disraeli; Sybil or The Two Nations and Coningsby or The New Generation
- Tez No: 257324
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
19. Yüzyıl İngiliz Romanını şekillendiren etmenlerin en önemlisi sanayi devrimidir. Sanayi devriminin sonucunda insanların yaşam koşulları önemli ölçüde değişir ve bu değişimle beraber toplumsal yaşantıda sorunlar baş gösterir. Bu toplumsal sorunların başında işçilerin yaşadığı sıkıntılar gelir ve bunlar o dönemde yazılan romanların ana temasını oluşturur.Bu sorunları ortadan kaldırmaya çalışan siyaset kurumlarının çabaları, bunlara politik sorunları da ekler. Partilerin işçi sınıfı üzerindeki politik beklentileri, kendi aralarında uzun yıllar sürecek bir mücadeleyi doğurur. Dolayısıyla romancılar yapıtlarında işçi sorununun yanında doğal olarak politik sorunlara da değinirler.Bu çalışmamızda, Benjamin Disraeli'nin İngiliz Edebiyatı'nda ilk toplumsal sorun içerikli roman olarak kabul edilen Sybil or The Two Nations ve ilk politik roman olan Coningsby or The New Generation adlı yapıtlarını inceledik. Yazarın aynı zamanda parlamenter oluşu, toplumsal ve politik sorunlara önerdiği çözümler açısından önemlidir. Ve bu çözüm önerilerinin büyük olasılıkla yapıtlarına da yansıdığı düşünülürse, çalışmanın 19. yüzyıl romanının genel analizi açısından ne ölçüde faydalı olduğunu anlaşılabilir.Disraeli, halka daha huzurlu bir yaşam sunabilmek için toplumsal düzenin ve politikanın yeniden şekillendirilmesi gerektiğinin bilincindedir ve politik yaşamı boyunca bunun mücadelesini verir. Toplumda yeniden yerleştirmeye çalıştığı sistem politik literatüre modern muhafazakarlık adıyla geçer. Bu sistem her ne kadar modern olarak adlandırıldıysa da, aslında ortaçağda ülkede egemen olan sınıf ve statü hiyerarşisine dayalı bir toplumsal düzenden ibarettir. Karl Marks, Friedrich Engels gibi düşünürler sınıfların ortadan kaldırılması için uğraş verirken, Disraeli toplumda sınıfsal çizgilerinin daha da belirginleşmesinde önemli rol oynar.Disraeli, kilise, aristokrasi sınıfı ve krallık gibi eski kurumların korunmasını öngören bu yeni sistemde, aristokrasi sınıfının önderliğindeki sınıfların toplumun refahına katkıda bulunacağına inanır. Ancak halka önderlik edecek olan aristokrasi, 19. yüzyılın sahte aristokrasisi değildir çünkü bu aristokrasi ortaçağda haklin her türlü ihtiyacını karşılayan işlevinden uzaklaşmıştır. Bu sınıfın ortaçağdaki işlevini 19. yüzyılda burjuva sınıfı yerine getirmektedir. Dolayısıyla halka önderlik edecek olan sınıf gerçek aristokratlar olarak nitelediği burjuva sınıfıdır.Disraeli, hayalinde tasarladığı bu düzenin ilkelerini yapıtlarında halkla paylaşır ve parlamentoda genç parlamenterlerle beraber bu ütopyasını hayata geçirmeye çalışır. Bu politik oluşuma Genç İngiltere Akımı adı verilir.Çalışmamızda Disraeli'nin yapıtlarına yansıyan Genç İngiltere ve Modern Muhafazakarlık ilkeleri irdelenmiştir. Ayrıca Disraeli'nin, Çartist eylemler gölgesinde, toplumsal ve politik sorunların tespiti ve bu sorunlara karşı önerdiği çözümler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most outstanding factor shaping 19th Century English Novel is industry revolution. The living conditions of people after the revolution change considerably and these changes cause serious problems in social life. Among the problems do distresses of workers rank first and they form the main plots of novels written in that era.The exertions of politic institutions to remove social problems add them new politic problems. Political expectations of parties on working class result in conflicts among themselves to outlast for many years. Accordingly, novelists naturally touch on political problems besides disturbances of working class in their works.In this study, we have examined two novels of Benjamin Disraeli; Sybil or The Two Nations, accepted as the first genre of social problem novel and Coningsby or The New Generation, accepted as the first genre of politic novel in English Literature. Parliamentary identity of author is important for the solutions he suggests for both political and social problems. So, most likely his works are thought to reflect the solution offers, it proves what extent useful they are in terms of general analysis of 19th Century Novel.Disraeli is aware of the fact that social system and politics should be re-shaped in order to present people a more comfortable life and he struggles for this aim during all his political life. The new system he dreams to establish in society is described in literature as modern conservatism. Although the system is called as modern, it consists of a social order based on class and statute hierarchy which was dominant in the country in Middle Ages. While intellectuals such as Karl Marks and Friedrich Engels tackle to eliminate classes, Disraeli plays a considerable role in clarifying borders of classes more distinctly.He believes that the classes leading by aristocracy will contribute to affluence of society in the new system which foresees conservation of old institutions such as church, monarchy and aristocracy. But the leading aristocracy is not the factious aristocracy of 19th century because this class has got away from its functions in Middle Ages, meeting all requirements of people. Bourgeoisie in 19th century carries out the functions of aristocracy in Middle Ages. So the leading class is bourgeoisie which he describes as factual aristocrats.Disraeli shares the principles of this system he envisages in his dreams with people and tries to implement it with young parliamenters. This political constitution is named as Young England Movement.In our study, the principles ? mentioned in Disraeli?s works ? of Young England Movement and Modern Conservatism have been explicated. Furthermore, his ascertainment of political and social problems under the influence of Chartism and his solution proposals have been studied.