Social and ethnic sensibility in Benjamin Disraeli's novels
Benjamin Disraeli'nin romanlarında toplumsal ve etnik duyarlılık
- Tez No: 257393
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İngiliz tarihinde, Viktorya dönemi günümüz modern toplumuna etkileri açısından önemli değişimlerin yaşandığı bir dönem olarak kabul edilmektedir. Neredeyse tüm 19. yy' ı kapsayan ve büyük ölçekli toplumsal, siyasal ve ekonomik alt-üst oluşların yaşandığı bu dönem, etkilerini kültürel alanda ve özellikle edebi eserlerde de yoğunca hissettirmiş, yeni duyarlılıklar ve yönelimlere yol açmıştır. Kavramsal olarak çatışma ve çelişkilerle dolu olan Viktorya dönemi; Endüstri devrimi ve beraberinde getirdiği plansız gelişen sanayileşme, haksızlıklarla dolu çalışma şartları ve adaletsiz ekonomik düzen sonucunda kitlelerin yoksullaşmasına ve beraberinde gelen toplumsal çatışmalara sahne olurken, bir yandan, toplumsal durumlardan ve bireysel koşullardan memnunluk öte yandan, para ve madde severlik ve alt sınıfların ve parasızların saygın bulunmaması, yoksulluğun bireysel bir sorun olarak algılanması; dinsel yobazlığa karşın, bilimsel-teknolojik gelişmelerde yaşanan ivme; evlilik, aile, saygıdeğer olma gibi değerlere önem atfedilirken, kadının nesne konumuna indirgenmesi ve sevgisiz evliliklerin kutsal bulunması; Sanatın ve edebiyatın salt bir eğlence olarak görülmesi gibi çelişkilerin yoğun yaşandığı bir dönem olarak görülmektedir.Viktorya döneminin en etkili isimlerinden ve İngiltere'nin Yahudi asıllı başbakanlarından olan Benjamin Disrali(1804 ?1881)'nin romanları, 19. yy İngiltere toplumunun sosyal ve siyasal şartlarını betimler. Eserlerinde öne çıkan temalar; yükselmekte olan burjuvazi sınıfı, varsıllarla yoksullar arasındaki derin uçurum, kadının toplumdaki konumu, ?Genç İngiltere? ülkücü hareketi, Çartist hareketi, Aristokrasinin toplumu yönetmesi gereken en iyi kesim olduğu takıntısı ve kendi etnik yahudi duyarlılığı olarak sıralanabilir. Disraeli'nin eserleri Viktorya döneminin sosyo-politik koşullarını yansıtmakla beraber, bu romanların kendi siyasal amaçları için edebi propaganda aracı olarak yazıldığı eleştirisi de yapılmaktadır. Siyasal `üçleme'si politik roman türünün ilk örnekleri olarak değerlendirilmektedir. Eserlerinde sorunları ortaya koyuş biçimi ve bunlar için öngürdüğü çözümler,somut ve uygulanabilir olmaktan uzak nesnel şartlara uygun olmayan ve herhangi bir sonuç alınmayan fikirler olarak kalmıştır.Disraeli'nin romanları, Viktorya dönemi değerleri ve toplumsal koşulları yansıtmada bir ayna görevi görmekte, uygulama olanağı bulunmayan ideal bir dünya öngürmekte ise de, her toplumun ulaşmayı amaçlaması gereken ideal bir toplumsal düzeni vermektedir. Disraeli' nin bu toplumsal düzeni, varsıllarla yoksullar arasındaki derin uçurumu gören, buna yönelik toplumsal düzenlemeler gerçekleştiren, etnik ayrımcılık yapmayan bir toplumsal düzendir.
Özet (Çeviri)
The novels of Benjamin Disraeli, the only Jewish Prime Minister of England, depict the social and political conditions during the Victorian period. His works describe the plight of the middle class, the disparity of living conditions between the rich and the poor, the role of women in society, the Young England andChartist movements, and the stubborn notion that the aristocrats were the best class and sector to rule society. While Disraeli?s works provided a view of the socio-political conditions during the Victorian era, they were also highly criticized for being a form of literary propaganda to further Disraeli?s own political ambitions, and that the ideals and ideologies discussed by Disraeli did not result in any practical or concrete political programs that could solve the problems and issues plaguing England during that period.