Özel ilköğretim ve ortaöğretim okullarında insan kaynakları yönetimi işlevlerinin gerçekleşme derecesi
Realization degree in functions of human resourse management in private elemntary and secondary schools
- Tez No: 339081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, öğretmen görüşleri alınarak özel okullardaki insan kaynakları yönetimi işlevlerinin gerçekleşme derecesi incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, eğitim örgütlerinin değerli bir insan kaynağı olan öğretmenin önemine vurgu yapmaktır. Ayrıca tüm okulların ihtiyacı olan motivasyonu, performansı ve örgütsel bağlılığı yüksek, bireysel ihtiyaçları karşılanmış, yetenekli bir öğretmen grubu ile başarılı bir çalışma hayatının oluşturulup devam ettirilebilmesi için insan kaynakları yönetimine duyulan ihtiyaç vurgulanmıştır. Araştırma evreni Ankarada ilkokul, ortaokul ve lise bölümü bulunan özel okullarda çalışan 1525 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 308 öğretmendir. Çalışmada araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan veri toplama aracı kullanılmıştır. Ölçeğin geçerliğinin belirlenmesi için açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Buna göre, değişkenler arasında yüksek korelasyonlar mevcuttur ve veri seti faktör analizi için uygundur. Bu nedenle ölçeğe faktör analizi yapılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. İnsan Kaynakları Yönetimi İşlevlerini Belirleme Ölçeğine yapılan açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin tek faktörlü ve 35 maddeden oluştuğu belirlenmiştir. Yapılan faktör analizi sonucunda elde edilen veriler ölçeğin geçerliğinin yüksek düzeyde olduğuna işaret etmektedir. Ölçeğin güvenirliğini tespit etmek amacıyla Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan istatistiklere göre ölçek tek faktörlü olduğu için ölçeğin tamamı için güvenirlik katsayısı hesaplanmış ve bu değer 0.96 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre ölçeğin tamamının güvenirliğinin yüksek düzeyde olduğu söylenebilmektedir. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin frekans ve yüzdesel dağılımları verilmiştir. Normallik testi sonucunda, gruplar arasında farklılık incelenirken ikili gruplarda normal dağılan değişkenlerde Independent Samples t Test, normal dağılmayan değişkenlerde ise Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. İkiden fazla gruplarda ise normal dağılmayan değişkenlerde Bonferroni düzeltmeli Kruskal Wallis H Testi, normal dağılan değişkenlerde ise ANOVA kullanılmıştır. Analizler sonucunda; Okul türüne göre öğretmenlerin insan kaynakları yönetimi işlevleri puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık görülmüştür. Farklılığı yaratan grup incelendiğinde, ilkokul öğretmenlerinde puanlar, ortaokul öğretmenlerine göre anlamlı derecede yüksektir. Okulda insan kaynakları biriminin mevcut olup olmaması, insan kaynakları yönetimi işlevleri puanında anlamlı bir farklılık yaratmamaktadır. İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinde cinsiyet değişkeni, insan kaynakları yönetimi işlevleri puanında anlamlı bir farklılık yaratmamaktadır. Ancak lise öğretmenlerinde cinsiyet değişkeni, insan kaynakları yönetimi işlevleri puanında anlamlı bir farklılık yaratmaktadır. İlkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinde bulundukları okuldaki çalışma süresi ve meslekteki toplam çalışma süreleri insan kaynakları yönetimi işlevleri puanında anlamlı bir farklılık yaratmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the degree of realization of the functions of human resource management in private schools by taking the opinions of teachers working in these schools were examined. The purpose of this study is emphasize the importance of teacher that is the most valuable human resource of the education organizations. In addition, the necessity for human resource management will be emphasized for a successful working life by high motivation, high performance and high organizational commitment and individual needs are met, a talented group of teachers that all schools in need also to be continued. The target population of this study consists of 1525 private school teachers in Ankara city center. The sample of this study is 308 teachers. The data were collected through a questionaire which was prepared by the researcher. The determine of the validity of the scale, exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) was implemented. Accordingly, high correlations are available between the variables. Reached the conclusion that the factor analysis can be done to the scale. As a result of the exploratory factor analysis, scale consists of 35 items and a single factor. The data from factor analysis indicate that a high level of validity of the scale. Cronbach?s alpha reliability coefficient was calculated to determine the reliability of the scale. According to statistics, reliability coefficient was calculated for the whole scale because it has one factor and this value is 0,96. According to these results, it was concluded that a high level of reliability of the entire scale. The data obtained from this study were evaluated by SPSS 20 software package. Frequency and percentage distributions of the data were given. As a result of the normality test, while examining differ between groups, for two groups which is normally distributed variables was used independent Samples t Test, for not normal distributed variables was used Mann ? Whitney U test. İf more than two groups, not normally distributed variables was used Kruskal-Wallis H Test with Bonferroni?s adjustment variables, for normally distributes variables was used ANOVA. As a result of analysis, according to the primary, secondary and high school teachers, significant difference observed between the scores of the human resources management functions. According to the data in the table (Table 12), primary school teachers scores was significantly higher than secondary school teachers. Available or not human resources management department at the school does not creates a significant difference in scores of human resources management functions. Human resource management functions score do not differ significantlyfor primary and secondary school teachers of gender. However, high school teachers of gender creates a significant difference in scores. Human resources management functions score in men is significantly higher than women. Finally, total working time in profession and working time in the school don't create a difference significantly.