Evrensel hizmetin finansmanı ve Türkiye örneğinin değerlendirilmesi
Financing of universal service and the assessing the example of Turkey
- Tez No: 339083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
19. yüzyılın başlarında ortaya atılan evrensel hizmet kavramı, 1980lerden sonra tüm dünyada hızla devam eden telekomünikasyon özelleştirmeleri neticesinde bu alanda giderek kamu hizmeti ile eşdeğer bir kavram olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) alanındaki ilerleme, sayısal uçurumun çözümü ve ekonomik verimliliğin artırılması gibi birçok konuda evrensel hizmet kavramı ve uygulamalarının önemi genelde bütün dünya ve özelde Türkiye için yadsınamayacak kadar büyüktür. Bu çalışmanın amacı, Türk Telekomun özelleştirilmesinin hemen öncesinde 2005 yılında çıkarılan 5369 sayılı Evrensel Hizmet Yasasının yürürlüğe girdiği tarihten bu güne kadar bir kamu politikası aracı olarak ne şekilde kullanıldığını ve diğer ülke uygulamaları ile karşılaştırarak evrensel hizmetlerin sağlanması konusunda ülkemizin bulunduğu yeri tespit etmektir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde evrensel hizmete dair kuramsal ve kavramsal çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde dünyada evrensel hizmet uygulamaları incelenmiş ve finansman yöntemlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiyede evrensel hizmet uygulamaları, finansmanı ve 5369 sayılı yasa incelenmiştir. Evrensel hizmet hesabında toplanan paraların hangi kaynaklardan toplandığı ve hangi amaçlar için ne kadarının harcandığı BİMER müracaatlarına verilen cevaplar ışığında ayrıntılı olarak verilmiştir. Son bölümde ise bir önceki bölümde yapılan tespitlerden hareketle Türkiye için birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of ?universal service? that arose in the early years of the nineteenth century, has appeared as a Notion equilavent to the public service in this area as a result of liberalization of the telecommunication which has contınued rapidly after 1980s around the world. The concept of universal service and the importance of its implementations in the areas such as improvement in the Information and Communication Technology(ICT), resolution of digital divide and increasing the economic productivity cannot be ignored for the world in general and for Turkey in particular. The aim of this work is to determine in what way the law of universal service enacted in 2005 with law no 5369 just before the customization of Turk Telekom has been used as a mean of public policy since it came into force and to determine in what point our country stand in the matter of providing universal service comparing with implementations in other countries.Accordingly in the first part of the work, theoretical and conceptual framework has been defined.In the second part, implementations of universal service in the world have been studied and finance methods have been mentioned. In the third part universal service implementations in Turkey, financing and the law with no 5369 have been examined in detail. It?s given in detail that how the universal service fund is raised (which resources the Money is collected from) and how much of the fund is spent for and which reasons it is used for based on the replies made by BİMER. And in the last part, based on the deductions in the previous part some suggestions have been made for Turkey.