Türkiye'de muhafazakar milliyetçilik: Erol Güngör örneği
Conservative nationalism in Turkey: The case of Erol Güngör
  1. Tez No: 339084
  2. Yazar: VEYSEL ERGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kemalist modernleşmenin, aydınlanmaya dayalı toplumsal mühendislikçi projelerine karşı olarak gelişen Türk muhafazakarlığı, 1960lı yıllarda yükselen sol hareket karşısında anti-komünizme savrulmuştur. Milliyetçi-muhafazakarlık olarak tanımlanan bu gelenek, solun yükselişini önlemenin yolunu milli kimliği İslami temele oturtmakta bulmuştur. Bu çalışmanın konusu, milliyetçi muhafazakar gelenekte önemli bir isim olan, bu geleneği yenileme arayışına giren Erol Güngör?dür. Çalışma, Erol Güngörün modernleşme, milliyetçilik, İslam ve kültür değişmeleri gibi konulardaki düşüncelerini incelemektedir. Bununla birlikte bu çalışma Erol Güngör örneği üzerinden milliyetçi muhafazakar geleneğin eleştirel bir incelemesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda varılan sonuç milliyetçi muhafazakarlığın toplumsal sorunlar karşısında Türk-İslam Sentezi gibi eklektik, sorunları çözemeyen bir alaşımla hegemonyayı sürdürmeye çalıştığıdır. Erol Güngör, milliyetçi muhafazakarlığın reaksiyoner ve ortodoks tarafını aşmaya çalışmıştır. Bu yönüyle Güngör, modern çağla uyumlu bir milli kimlik arayışına girmiştir. Bu yönüyle Güngör, milliyetçi muhafazakar geleneği özüne bağlı kalarak yenilemeye çalışmıştır. Güngörün bu arayışları, 1970li yılların verimsiz ortamından dolayı ancak 1980lerin ikinci yarısından itibaren milliyetçi muhafazakar geleneği yenilemede etkili olmuştur. Erol Güngör, milliyetçiliğini İslamın önemli role sahip olduğu, modernleşmeyle eklemlenmiş, Osmanlı geçmişiyle süreklilik üzerine kurmuştur. Güngörün milliyetçiliğinde kültürel etkileşimler olumlu karşılanırken, yerlilik reaksiyoner olmayan bir niteliğe kavuşmuştur. Tabiatıyla Güngör, milliyetçi muhafazakarlığa bu konumundan katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Being shaped opposed to Kemalist modernization and its community engineering projects based on enlightenment Turkish conservatism dispersed to anti-communism, against to improving leftist movement. This tradition, defined as nationalist-conservatism, put the national identity into Islam orbit in order to prevent the leftist movement. The topic of this thesis is Erol Güngör. Because of try to maintain nationalist-conservative movement and worked hard to exceed this tradition on the some points, he has been an important person in nationalist-conservative tradition. This thesis is analyzes Erol Güngörs views on modernization, nationalism, İslam and cultural changings. Morever this thesis aims to do a critical reading of nationalist-conservatism through the case of Erol Güngör. In this context, the conclusion is that nationalist-conservatism tried to maintain hegemony through eclecticism such as Turkish-İslam Synthesis on the face of social problems. However, it had not been successful. Erol Güngör tried to exceed the reactionary and orthodox side of nationalist-conservatism . From this aspect Güngör begin a quest on nationalism, being eligible for modernization. In this context, Güngör tried to redefine the nationalist-conservative conservatism by abiding its essense. Because of barren atmosphere in 1970?s, Güngör?s thoughts have been succesful as from second half of 1980?s. Güngör shaped his nationalism on Islam, interacted with modernity and continuity on Ottoman inheritage. When Güngör reacted positively acculturation, defined indigenousness non-reactionary context. Finally, Güngör contributed to nationalist conservatism from this position.