Adana ilindeki entansif süt sığırcılığı işletmelerinin verim, üretim ve sorunları yönünden analizi
- Tez No: 33910
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Adana ili ve ilçelerinde ilk kez 1972 yılında Hollanda'dan entansif süt Sığırcılığını geliştirme projesi kapsamında Dünya Bankası ' ından sağlanan kredilerle ithal edilen sonraki yıllarda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kontrolünde özel firmalar ve il Müdür lügu tarafından İ9Ö7 yılında ABD ve 1988 - 1989 yılları arasında Almanya'dan ithal edilen gebe Siyah-Alaca düvelerle 165 İşletme kurulmuştur. Ancak 1992 yılı sonunda bu işletmelerden 97 tanesi çeşitli nedenlerden tasfiye olmuştur. Bu işletmelerin sorunları ve kapatılma nedenleri bir çok araştırıcı tarafından genel olarak ortaya konulmasına karşın, verim, üretim ve pazarlama açısından bir bütün olarak ele alınıp değerlendirilememiştir. Bu araştırmada tasfiye olan işletmelerin üretimden vazgeçmelerinin esas nedenleri ile girdi sağlama, üretim ve pazarlama esaslarına göre aktif işletmelere ait veriler incelenerek bazı öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An intensive dairy cattle project was started in Adana province of Turkey in 1972. In this project, black and white incalf heifers were imported from Holland and the project was supported by a World Bank found. In the following years, more incalf heifers were imported to Adana province from USA in 1987 and From Germany in 1988 and 1989. The Turkish Ministry of Agriculture was monitoring that project in 165 dairy farms located in Adana province. Because of the economic crisis, many of these farms were liquidated. The problems relating production and marketing were not investigated in detail. In the present study, main reasons of liquidation of the intensive dairy farms were assesed. Also in the views of reproduction, production and marketing the data of active intensive dairy farms were examined and some suggestions were made.