Psikolojik danışman öz yetkinlik ölçeğinin hazırlanması
Developing of the counselor self-efficacy scale
- Tez No: 339091
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER HAVVA VOLTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada Psikolojik Danışman Öz-Yetkinlik Ölçeği (PDÖYÖ) geliştirilerek geçerlilik güvenilirlik çalışması yapılmıştır. Psikolojik Danışman Öz Yetkinlik Ölçeği taslak formu, 2012-2013 yılı Bahar döneminde Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı?nda öğrenim gören 354 Psikolojik danışman adayına uygulanmıştır. Katılımcıların 152i üçüncü sınıf, 203ü ise dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Psikolojik danışman adaylarının 104ü erkek, 250si ise kadındır. Yapı geçerliliği için açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Geçerlilik çalışmaları kapsamında yapılan açımlayıcı faktör analizi sonucunda iki boyutlu bir yapının uygun olduğu bulunmuştur. Buna göre; etkili hizmet sunma alt boyutunda dokuz, danışana iletme alt boyutunda dört madde yer almıştır. Ölçeğin benzer ölçekler geçerliğini belirlemek amacıyla Genel Yetkinlik İnancı Ölçeği uygulanmıştır ve iki ölçek arasındaki korelasyon .58 olarak bulunmuştur. Araştırmada geliştirilen Psikolojik Danışman Öz-Yetkinlik Ölçeği?nin Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı birinci faktör için .88, ikinci faktör için .75 çıkmıştır. Test tekrar test güvenilirliği belirlemek amacıyla ölçek 39 kişilik bir gruba dört hafta arayla tekrar uygulanmış ve öğrencilerin ölçekten aldıkları puanlar arasındaki korelasyon birinci faktör için .88, ikinci faktör için .89 olarak bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular tartışılmış ve yorumlanmıştır. Bu doğrultuda ilerdeki araştırma ve uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to develop the Counselor Self-Efficacy Scale (PDÖYÖ) and to explore its validity and reliability. This study involved developing the Counselor Self-Efficacy Scale. Participants of the study were a total of 354 students who were given the scale during the spirng semester of 2012-2013. These students were third and forth grade students at the Universities of Ankara, Gazi and Hacettepe. 104 of the participants were male and 250 were female. 151 of the participants were third grade and 203 of the participants were forth grade students. Exploratory factor analyses procedure was used to test the construct validity for the Counselor Self-Efficacy Scale. The factor analyses revealed two factors. The first factor (effective service) consists of nine items and the second factor (transmission for the client) consists of four factors. In criterion-related validity study, correlation between the General Self Efficacy Scale and the Counselor Self Efficacy Scale was found as .58. Internal consistency coefficient was assessed by computing Cronbach?s alpha coefficients for his form administered to the 354 participants. The resulting coefficients were .88 for the effective service and .75 for the transmission for the client. The resulting test retest reliability coefficients were .88 for the effective service and .89 for the transmission fort he client. Findings, implication of the results and suggestions for future research were discussed.