The relationship among self-efficacy, academic self-efficacy, problem solving skills and foreign language achievement
Öz-yeterlik, akademik öz-yeterlik inançları, problem çözme becerileri ve yabancı dil başarısı arasındaki olası ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır.
  1. Tez No: 339110
  2. Yazar: BAHRAM MOHAMMADI BEHJOO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARİ?OBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretmen adaylarınının, öz-yeterlik, akademik öz-yeterlik inançları, problem çözme becerileri ve yabancı dil başarısı arasındaki olası ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bunu yapmak üzere, üç anket üzerinden çalışmanın verileri toplanmıştır. Solberg?in (1993) Üniversite Öz-yeterlik Envanteri, İngilizce öğretmenliği adayların öz-yeterliliklerini ölçmek amacıyla kullanılmıştır. Ölçek, 19 maddeden oluşan, ders-yeterliği (7 madde), sosyal-yeterlik (8 madde), ve oda arkadaşı-yeterliği (4 madde) alt başlıklarıyla 0 (tamamen güvensiz), 1 (çok güvensiz), 2 (güvensiz), 3 (bir miktar güvensiz), 4 (kararsız), 5 (bir miktar güvenli), 6 (güvenli), 7 (çok güvenli) ve son olarak 8 (tamamen güvenli) seçeneklerinden oluşan toplam 9 seçenekli bir Likert ölçeği içermektedir. Birinci sınıf İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin Akademik Öz-yeterlik İnançları?nı ölçen ve `çok az?dan (1) `çok fazla?ya değişen (5) 5 seçenekli 33 maddeden oluşan bir Likert ölçeği olan Üniversite Akademik Öz-yeterlik Ölçeği Owen ve Froman?dan (1988) uyarlanmıştır. Ölçeğin güvenilirliği r= .827?dir. Bu çalışmada Akademik Öz-yeterlik İnançları ile yabancı dil başarısı açısından, erkek ve kadın grupları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmiştir. Bu çalışma aynı zamanda, İngilizce öğretmenliği adaylarının problem çözme becerileri ve yabancı dil başarısı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını da ortaya koymayı amaçlamaktadır. Üç aşamalı olan, Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen Problem-Çözme Envanteri veri toplamak üzere kullanılmıştır. Ölçek, Problem Çözmeye Yönelik Güven (11 madde), Yaklaşım-Sakınma Tarzı (16 madde) ve Kişisel Kontrol (5 madde) alt başlıklarıyla İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencilerinin problem çözme becerilerini ölçen, her biri `kesinlikle katılıyorum?dan (1) `kesinlikle katılmıyorum?a (6) değişen altı seçenekli Likert ölçeği 32 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin iç tutarlılık güvenilirliği r= .832?dir. Bu çalışmada, problem çözme becerilerinin alt bileşenlerinin İngilizce öğretmenliği adaylarının dil öğrenimindeki başarıları üzerine en iyi tahminleri sunduğu gözlenmiştir. Ek olarak, araştırmacı, akademik öz-yeterlik, öz-yeterlik ve problem çözme becerileri gelişiminde cinsiyetin bir etken olup olmadığını da ortaya koymaya çalışmıştır. Son olarak, araştırmacı yüksek başarılı ve düşük başarılı öğrenciler arasındaki olası farklılıkları da incelemiştir. SPPS?in 17. versiyonu toplanan veriyi analiz etmek üzere kullanılmıştır. Beş adet araştırma sorusunu cevaplamak üzere, Pearson Product Moment Correlation Coefficient, yabancı dil başarısı, öz-yeterlik, akademik öz-yeterlik ve problem çözme becerileri arasındaki korelasyon katsayısını belirlemek üzere kullanılmıştır. Regresyon analizi ise öz-yeterliğin hangi üç alt bileşeninin anlamlı ve güçlü bir yabancı dil başarısı tahmini sunacağını anlamak üzere kullanılmıştır. Independent Sample t-test de, yüksek başarılı İngilizce öğretmenliği öğrencileri ile düşük başarılılar arasında, öz-yeterlik, akademik öz-yeterlik ve problem çözme becerileri açısından fark olup olmadığını anlamak üzere kullanılmıştır. Bu araştırmanın bulguları yabancı dil başarısı ve bu üç değişken arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bulgular cinsiyetin öz-yeterlik, akademik öz-yeterlik ve problem çözme becerileri için bir tahmin unsuru olmadığını göstermiştir. Son olarak, yüksek başarılı öğrenciler ile düşük başarılılar arasında öz-yeterlik, akademik öz-yeterlik ve problem çözme becerileri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to scrutinize the possible relationship between Self-Efficacy (SE), Academic Self-Efficacy Beliefs (ASE), Problem Solving Skills (PSS) and Foreign Language Achievement (FLA) among prospective ELT teachers. To do so, the data for the study were collected through three questionnaires. Solberg et al.?s (1993) College Self-Efficacy Inventory (CSEI) was utilized to measure Self-Efficacy of prospective ELT teachers. It contains three subscales Course-Efficacy (7 items), Social-Efficacy (8 items) and Roommate-Efficacy (4 items) totally 19 items using 9 point-Likert type scale ranging from 0 (totally unconfident), 1 (very unconfident), 2 (unconfident), 3 (somewhat unconfident), 4 (undecided), 5 (somewhat confident), 6 (confident), 7 (very confident) and finally, 8 (totally confident). College Academic Self-Efficacy Scale was adapted from Owen & Froman (1988), consisting of 33 items measuring freshman prospective ELT teacher?s Academic Self-Efficacy Beliefs as a whole which uses a 5-point Likert scale ranging from `very little? (1) to `quite a lot? (5). The reliability of the scale was r= .827. In this study it has been observed that there is statistically a significant relationship between Academic Self-Efficacy Beliefs and foreign language achievement among male and female groups. This study also aims to find out if there is a significant relationship between problem solving skills and foreign language achievement among prospective ELT teachers. The three dimensional Problem Solving Inventory (PSI), developed by Heppner & Petersen (1982), was used to collect the data. It consists of 32 items measuring ELT students problem solving skills in subscales of Problem Solving Confidence (11 items), Approach-Avoidance Style (16 Items) and Personal Control (5 items), each of which uses a six-point Likert scale ranging from `strongly agree? (1) to `strongly disagree? (6). The internal consistency reliability of the scale was r= .832. In this study, it was observed that the subcomponents of PSS are the best predictors of prospective ELT teachers? achievements in language learning. Additionally, the researcher tried to find out whether gender is a predictor in developing ASE, SE and PSS. Finally, the researcher investigated the possible differences between high successful and low successful students. The SPSS version 17 was used to analyze the collected data. To provide answers to our five research questions, Pearson Product Moment Correlation Coefficient was used to determine the correlation coefficient among FLA and SE, ASE, and PSS. Regression analysis was conducted to find out which of the three subcomponents of SE is significant and strongest predictor of FLA and also, Independent Sample t-test was utilized in order to find out if there is any difference between high successful ELT prospective teachers and low unsuccessful ones in relation to their SE, ASE and PSS. The findings of this research revealed that there was a significant correlation between FLA and these three independent variables for prospective ELT teachers. Findings showed that gender was not a predictor for SE, ASE and PSS. Finally, no significant difference was found between high successful and low successful students in relation to their SE, ASE and PSS.