Küresel kredi krizi ve Türk bankacılık sisteminin performansı
The global credit crisis and the performance of the Turkish banking system
  1. Tez No: 339109
  2. Yazar: KHALİD JAFARLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN YALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bankacılık sektörü birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye finansal sisteminde de önemli bir role sahiptir. Bankacılık sektörünün etkin çalışması ülke ekonomisinin gelişmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla bankacılık sektörünün performansının araştırılması, sadece banka yönetimi ve sahipleri açısından değil, devlet ve diğer finansal otoriteler açısından da son derece önemlidir. Finansal krizlerle birlikte Türkiye'de bankacılık sisteminde verimlilik, etkinlik ve kârlılık gibi ana unsurların sağlanması ve değerlendirilmesi konuları önem kazanmıştır. Bu çalışma, 2007-2008 küresel kredi krizi sırasında, Türk bankacılık sektörünün performansını karşılaştırmalı oran analizi ile değerlendirmeyi amaçlamaktadır.Türk bankacılık sisteminin performansı kârlılık, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi ve likidite oranları yardımıyla karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Analizde Türkiye Bankalar Birliğinin yayımladığı veriler kullanılmıştır. Ayrıca, Türk bankacılık sisteminin performansı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki bankaların performansıyla, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayınlanan finansal sağlık göstergeleri kullanılarak karşılaştırılmış ve Türk Bankacılık Sisteminin kriz sırasında diğer bir çok ülkedeki bankalardan daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. Böylece, Mayıs 2001 tarihinde uygulamaya konulan bankacılık sistemi yeniden yapılandırma programı çerçevesinde yapılan reformların bankacılık sektörünün finansal gücünün artırmakta başarılı olduğunu ileri sürmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
As in many other countries, banking sector plays an important role in Turkey?s financial system. An efficiently operating banking sector is important for the economic development of the country. Therefore, to investigate the factors underlying the profitability of banking sector is crucial not only for bank management and owners, but also for the government and other financial authorities. With financial crisis, maintaining and evaluating the profitability, efficiency and productivity of the banking system in Turkey gained importance. This study aims to evaluate the performance of the Turkish Banking Sector using the comparative ratio analysis during the 2007-2008 global credit crisis.Performance of the Turkish Banking Sector have been analysed by comparing the profitability, capital adequacy, asset quality and liquidity ratios. Data used in the analysis published by the The Banks Association of Turkey. Furthermore, the performance of the Turkish banking system has been compared with that of banks in other developed and underdeveloped countries using financial health indicators published by the International Monetary Fund and is seen that the Turkish Banking System displayed a better performance than the banks in many other countries. Thus, it is possible to argue that the reforms made within the framework of the banking sector restructing program which was put into effect in May 2001, was successful at increasing the financial strength of the banking system.