İtalya ve Almanya örnekleri bağlamında faşizmde kadın imgesi
The image of women in the context of samples fascism in İtaly and Germany
  1. Tez No: 339111
  2. Yazar: BURCU BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DOĞANCAN ÖZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Faşizm ilk kez 1920li yıllarda İtalya ve Almanya?da bir siyasal hareket olarak ortaya çıkmıştır. Bu tarihlerden itibaren ülke siyasetlerindeki görünürlükleri ve etkileri artan faşist hareketler bu ülkelerde iktidara gelme şansı bulmuşlardır. Böylelikle Avrupada iki savaş arası döneme hakim olan faşizmin somut şekilde takip edilmesine ve kavranmasına olanak sağlayan faşist rejimler kurulmuştur. Faşist sistemler her ne kadar iki savaş arası dönemde kurulmuş ve yıkılmış olsalar da, kurdukları sistemin nitelikleri ve yarattıkları tahribat nedeniyle, sonraki dönemlerde artan bir merakın konusu olmuşlardır. Faşizme yönelen ilgi özellikle faşizmin neden ve nasıl ortaya çıktığı, nasıl bir devlet sistemi öngördüğü, faşist liderlerin nitelikleri, faşizmin farklı toplumsal sınıflarla kurduğu ilişkiler üzerine yönelmiştir. Bu sorunsallar üzerine yükselen akademik çalışmalar faşizmin pek çok farklı boyutunu ortaya çıkarmış ve olgunun anlaşılmasına yönelik önemli veriler sağlamıştır. Ancak bu çalışmalar arasında dikkat çeken bir nokta; faşizmin kadınlarla kurduğu ilişkiyi ele alan çalışmaların görece azlığı olmuştur. Faşizmden ve faşist pratiklerden bahsederken, nüfusun önemli bir kısmını oluşturan kadınlar belirli bir süre adeta göz ardı edilmiştir. Yapılan akademik çalışmalardaki cinsiyet körlüğü, kadınların faşizm altındaki özgün deneyimlerinin, konumlarının ve sorumluluklarının açığa çıkarılmasına engel olmuştur. Kadınların maruz kaldıkları eşitsizliklerin ve baskıların sürekli olarak yeniden üretilmesine olanak sağlayan en önemli unsur, bu eşitsizliklerin ve baskıların normalleştirilmeleri ve görünmez kılınmalarıdır. Bu nedenle özellikle feminist hareket için kadınların özgün deneyimlerine odaklanmak ataerkilliğin yıkılması için verilen mücadelede önem arz etmiştir. Bu açıdan bakıldığında kadınların faşist pratikler içerisinde maruz kaldıkları eşitsizlikçi ve ataerkil yapıların açığa çıkartılmasının, hem faşizmi daha iyi kavramak hem de kadınların faşizm altındaki varlıklarını bir ölçüde görünür kılmak için önemli bir adım olduğu düşünülebilir. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında faşizmin kadınlarla ilgili boyutuna odaklanılmaktadır. İtalya ve Almanya faşizmlerinin incelenmesi ile sınırlandırılan bu çalışmada faşist rejimlerdeki hem ideal kadının temel özelliklerinin hem de kadınların faşizm deneyimlerinin açığa çıkartılması hedeflenmiştir. Bunun için öncelikle İngilizce ve Türkçe dillerinde yapılan literatür taramasından elde edilen kitap, dergi ve makale gibi ikincil kaynakların kullanılmasının yanı sıra faşist iktidarların kadınlara yönelik politikaları, faşist hareketlerin önemli liderlerinin söylemleri ve son olarak da propaganda faaliyetleri kapsamında kullanılan posterler, kartpostallar, gazete reklamları gibi çeşitli malzemeler incelenmiş ve yorumlanmıştır. İtalya ve Almanya faşizmlerindeki kadınların konumlarının, rollerinin ve sorumluluklarının incelenmesi ile elde edilen verilerin ışığında faşizme içkin olan erkek egemenliğinin boyutları ve yoğunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 1920s fascism emerged for the first time in Italy and Germany as a political movement. From these times their visibility and effect increased in political areas. After that fascist movements in Italy and Germany gained the power. Thus they can be used for grasping and analzying fascism concretely. Although these fascist regimes were established and destroyed in the interwar periods, the characteristics and destructions of fascist regimes increased academic concerns about this fact. Concerns about fascism mostly focused on the conditions and emergence of fascism, qualifications of fascist system, fascist style of rule, fascist leaders and relationship between different social groups and fascism. These academic studies bring out the different dimensions of fascim and gave important information about it. However it is noteworthy that it is difficult to find studies about fascism and women lengthily. Women are generally ignored in academic studies which focused on fascism. This gender-blind studies regarding fascism prevent the exposal of women?s unique experiences, status and responsibilities under fascist systems. In the historical process it is seen that there are enormous inequalities between men and women. In addition to this, big pressures were put on women throughout the centuries. As normalizing and ignoring these inequalities and pressures, patriarchal system is reproduce over and over again. Therefore it can be said that focusing on the unique women?s experiences is crucial for the feminist struggle against patriarchy. In this respect non-equalitarian and patriarchal nature of fascism should be exposed, on behalf of both grasping fascism in a multidimensional way and become visible women in fascist systems. Accordingly in this thesis it is focused on relationship women and fascism. Moreover this study, limited with Italy and Germany fascisms, aim at to find out image of ideal women and women?s unique experiences under these regimes. To realize these aims it is used English and Turkish secondry sources like books, journals and articles. Moreover in this thesis it is focused in fascist leaders? speeches, policies and propaganda products like posters, post cards and newspaper advertisements. In the light of these informations it is discussed the dimensions and intensity of fascism?s patriarchal nature.