Reproduction of dependency: The Customs Union between Turkey and the European Union
Bağımlılığın yeniden üretilmesi: Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği
  1. Tez No: 339133
  2. Yazar: MURAT PEŞTELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uluslararası Ekonomik Entegrasyon sürecinin aşamalarından biri olan Gümrük Birliği Türkiye ekonomisini derinden etkilemiştir. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında tesis edilmiş olan Gümrük Birliği, zaman içerisinde Türkiye?ye tam üyelik vermemenin mekanizması haline gelmiştir. Türkiye ile AB arasındaki ekonomik ilişkiye Bağımlılık Okulu?nun analizleri açısından bakıldığında ise Türkiye aleyhine eşitsiz gelişmenin derinleştiği ve bağımlılık ilişkisinin yaygınlaştığı gözlenmektedir. Türkiye ile AB arasındaki bütünleşme, merkez ile semi-periferik formasyonlar arasındaki ekonomik ilişkiye yani farklı gelişmişlik düzeylerinde bulunan ekonomilerin entegrasyonuna bir örnek olarak değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme neticesinde Merkez ile Semi-periferi arasında on altı yıldır uygulanmakta olan Gümrük Birliği neticesinde üçüncü ülkelerle olan ticarete bağlı olarak ekonomik kayıplar yaşandığı, ticaret yaratıcı etkinin AB lehine gerçekleştiği, dış ticaret dengesinin ithalat lehine bozulduğu, vergi geliri kayıplarının yaşandığı, ticaret hadlerinin bozulduğu ve merkezin ihraç ettiği kirli endüstrilerdeki ihracatın arttığı görülmüştür. Bunlara ek olarak alt sözleşme ilişkileri ve esnek üretim yaygınlaşmış ve teknoloji üretimi yabancılara bırakılmıştır. Tüm bu sonuçların ışığında Bağımlılık Okulu?nun Cardoso, Evans ve Gereffi gibi yazarlarının ?bağımlı gelişme? argümanı, Gümrük Birliği?ne bağlı olarak Türkiye?nin ekonomik ve siyasi yapısındaki değişimi anlamaya dönük en uygun yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Customs Union, one of the phases of International Economic Integration, has had a deep impact on Turkish economy. The same Customs Union, established between Turkey and the European Union, has become a mechanism of not accepting Turkey as a full member in the EU in the process of time. If we look at the economic relations between Turkey and the EU in the light of dependency theory, we can see that an unequal development and a dependency relationship to the detriment of Turkey has deepened and become widespread. The integration between Turkey and the EU should be evaluated as an example in terms of an economic relationship between the core and the semi-peripheral formations, i.e. an integration between economies having different development levels. Consequently, the situation that emerged as a result of Customs Union process which was initiated as an integration form between the EU and Turkey but was squeezed in the field of economics, supports the analyses of Dependency School. As a result of the Customs Union that is being implemented for sixteen years between the Core and the Semi-periphery, trade creation effect is realized in favour of the EU, external trade balance is increased in favour of imports, tax income losses are experienced, terms of trade are distorted and amount of exports in dirty industries by the core increased. Furthermore, subcontracting relations and flexible production became extensive, and technology production is dominated by foreigners. In consideration of all of these results, ?dependent development? argument of writers from Dependency School, such as Cardoso, Evans and Gereffi (Özdemir, 2010: 201) is the most suitable approach directed towards understanding the change in Turkey?s economic and political structure in connection with Customs Union.