Hypocrea jecorina qm9414 kültürlerinde beta galaktozidazın karakterizasyonu ve kısmi saflaştırılması.
Characterization and partial purification of hypocrea jecorina qm9414 beta galactosidase.
  1. Tez No: 339134
  2. Yazar: NİLAY ALTAŞ KIYMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL PEKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Enzimler biyokimyasal resksiyonları katalizleyen ve yaşayan tüm hücrelerde bulunan protein molekülleridir.ß-Galaktozidaz ( ß-D-galaktozid galaktohidrolaz, EC 3.2.1.23 ), laktozu monosakkarit birimleri glukoz ve galaktoza hidrolizleyen enzimdir. ß-Galaktozidaz, dondurulmuş konsantre tatlılardaki peyniraltı suyu atığı laktozun hidrolizinde ve dünya genelinde süt tüketimine bağlı olarak görülen laktoz intoleransının giderilmesinde kullanılmaktadır. ß-Galaktozidaz eksikliği tüm popülasyonun yaklaşık %70'inde görülen bir problemdir. ß-Galaktozidaz laktozu yan reaksiyonlar olmadan hidrolizlemektedir.Ticari ß-galaktozidazlar Kluyveromyces lactis, Aspergillus niger ve Eschericia coli'den saflaştırılmıştır. Süt ve peyniraltı suyu gibi süt ürünlerindeki laktozun hidrolizi son yıllarda çok ilgi çekici bir konu haline gelmiştir. ß-Galaktozidazlar, galaktozil transfer reaksiyonlarını katalizleyerek belli oligosakkaritlerin sentezini gerçekleştirmektedir.Hypocrea jecorina QM9414 selülolitik ve hemiselülolitik enzimlerin üretimi için endüstriyel olarak kullanılan bir küfdür.Bu çalışma ile H. jecorina QM9414'den ß-galaktozidaz indüksiyonunun optimum koşullarının saptanması amaçlanmıştır. Mikroorganizmadan enzimin kısmi saflaştırılması gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Enzymes are protein molecules that catalyse a biochemical reaction and found in all living cells. They are usually obtained from plants, animals and microorganisms.ß-Galactosidase (ß-D-galactoside galactohydrolase, EC 3.2.1.23, the enzmye that hydrolyzes lactose into its component monosaccharide units of glucose and galactose.ß-Galactosidase can be used in solving the probleus associated with whey disposal lactose crystallization in frozen concentrated desserts and milk consumption by lactose-intolerant populations of the world. ß-Galactosidase deficiency is a wide spread problem occuring in approximately %70 of the world?s population. ß-Galactosidases are able to hydrolyse lactose without side reactions.Commercial ß-galactosidases have been purified in particular from Kluyveromyces lactis, Aspergillus niger or Escherichia coli. Its application to the hydrolysis of lactose in dairy products, such as milk and cheese whey, has received much attention in the last years. ß-Galactosidases are capable of catalyzing synthesis of certain oligosaccaharides via the galactosyl transfer reaction.The Hypocrea jecorina QM9414 is a fungus and industrially applied for the production of cellulolytic and hemicellulolytic enzymes.The objectives of this thesis are to determine the optimum conditions for ß-galactosidase induction and partial purification of the enzyme from H. jecorina.