Farklı alaşımlardaki çeliklerden üretilen kültivatör uç demirlerinin aşınma özelliklerinin teknik ve ekonomik yönden karşılaştırılması
- Tez No: 33914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TUNÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
V ÖZ Toprak işleme aletlerinin uç demirlerinde meydana gelen aşınma, gerek ekonomik boyutları ve gerekse geri kazanımsız bir malzeme kaybı olması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Yapılacak kaba bir hesaplama ile kültivatör kullanımının yoğun olduğu Adana ilinde yılda 200 ton civarında çeliğin kültivatör uçlarının aşınması sonucu kaybedildiği belirlenebilir. Eğer bu kayıplar Türkiye'deki tüm tarımsal alanlar için hesaplanırsa meydana gelen çelik kaybının çok daha yüksek değerlere ulaştığı açıktır. Bu çalışmada farklı alaşımlardaki uç demir 3 eri ele alınmıştır. Bunların bir kısmını doğrudan diğer bir kısmı ise ısıl işlem uygulandıktan sonra denemeye alınmıştır. Aşınma miktarları malzeme ve ısıl işlem özellikleri de gözönüne alınarak incelenmiştir. Sonuçlar aşınma ve maliyetler gözönüne alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Abrasion on shares tillage tools has a big importance because of its unpleasent effect on material economy. In Adana where cultivators being used widespreadly in tillage operation, about 200 tonnes steel are being lost in every year because of abrasion on cultivator's share on working condition. If these losses were calculated for all Turkey's agricultural areas, amount of steel losses would reach much more values. In this study; shares which contain, different alloys, have been tested on working condition with making thermal procedure and without making thermal procedure and the amaunts of abrasion have been examined comperatively.