Antifungal özellikte biyobozunur film oluşturulması
Production of an antifungal biodegradable film
- Tez No: 781381
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİLEK HEPERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Meyve ve sebzelerin raf ömrünün nasıl uzatılacağı, kalitesini, aromasını, dokusunu vs. tüketicileri, hayvanları ve doğayı etkileyen herhangi bir tehlikeli kimyasal veya malzeme kullanılmadan nasıl koruyacağına dair birçok çalışma bulunmaktadır. Bunlardan biri, portakallarda küf oluşumunu önlemek veya geciktirmek için polisakkarit bazlı kaplamalarla birlikte uçucu yağların (EY) kullanılmasıdır. Uçucu yağların ana bileşenleri sayesinde antimikrobiyal, antioksidan, antiviral ve antifungal etkileri vardır. Bu çalışmada, çay bazlı polisakkarit biyobozunur kaplama ve sinamaldehit, timol ve karvakrol antifungal maddelerin hem in vitro hemde in vivo olmak üzere portakal meyvesi üzerindeki Penicillium italicum ve Talaromyces rugulosus 'e (syn. Penicillium rugulosus) küf lerine karşı önleyici etkileri araştırılmıştır. Analiz için seçilen sinamaldehit, timol ve karvakrol antifungal maddelerinin %3, %4 ve %5 konsantrasyonlarının etki oranları araştırılmıştır. Küflerin en az kullanılacak inhibisyon oranlarını belirlemek için disk difüzyon uygulaması ve ortaya aşılama uygulaması kullanılmıştır. Burada %5 sinamaldehit kullanımında küfü tamamen inhibe ettiği gözlenmiştir. Bu uygulamada destek olarak yapılan in vivo portakal üzerindeki çalışmalar ise %4 ve %5 konsantrasyonlarda sinamaldehit kulanımında Penicillium italicum ve Talaromyces rugulosus 'e en verimli inhibisyon etkisi gösterdiği görülmüştür. Karvakrol ve timol antifungal maddesinin ise benzer etki gösterdeği ve %4 ve %5 konsantrasyonların kullanımında uygulamanın 120. saatinde hiç bir küf gelişme belirtisi olmadığı gözlenmiştir. Kaplamalarda ise Ç+K1 ve antifungal ile karışımın kullanılmasında portakallar üzerinde daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many studies on how to extend the shelf life of fruits and vegetables, protect their quality, aroma, texture, etc. without the use of any dangerous chemicals or materials that affect consumers, animals and nature. One is the use of essential oils (EO) in combination with polysaccharide-based coatings to prevent or delay fungal growth on oranges. Thanks to the main components of essential oils, they have antimicrobial, antioxidant, antiviral and antifungal effects. In this study, the inhibitory effects of tea-based polysaccharide biodegradable coating and cinnamaldehyde, thymol and carvacrol antifungal agents against Penicillium italicum and Talaromyces rugulosus (syn. Penicillium rugulosus) molds on orange fruit were investigated both in vitro and in vivo. The effects of 3%, 4% and 5% concentrations of cinnamaldehyde, thymol and carvacrol antifungal agents selected for analysis were investigated. Disc diffusion application and middle inoculation application were used to determine the minimum inhibition rates of molds. It was observed that the use of a concentration of 5% cinnamaldehyde completely provided the inhibition of the molds. In vivo studies on orange were used as a support for this application and showed that the use of cinnamaldehyde at 4% and 5% concentrations have the most efficient inhibition effect on Penicillium italicum and Talaromyces rugulosus. It was observed that the antifungals carvacrol and thymol have similar effects and no signs of fungal growth were observed at the 120th hour of application in the use of 4% and 5% concentrations. It was concluded that the use of the Ç+K1 coating with antifungals mixture was more effective on oranges.