Ekolojık yapı tasarım ölçütleri kapsamında Ankara'da örnek bir yapı tasarımı ve değerlendirmesi
Design and evaluation of an example building in Ankara in the context of ecological building design criteria
- Tez No: 339151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Teknik Eğitim, Architecture, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yapılar, yaşam döngüleri boyunca olumsuz çevresel etkilere neden olmaktadır. Bu etkileri azaltmak amacıyla ortaya çıkan ekolojik yapı tasarım ölçütleri; çevre sorunlarına duyarlı, ekolojik dengeyi koruyan ve insan yaşamı için gerekli konfor ve sağlık koşullarını yerine getiren tasarımları hedefler. Bu ölçütler, yapının uygulanacağı bölgenin fiziksel çevre koşullarına ve çevre sorunlarına göre farklılaşabilir. Bu nedenle yapı tasarımında bölgenin fiziksel çevre koşullarına uygun tasarım ölçütlerinin seçilmesi gerekir. Bu tez kapsamında küresel ölçekte kabul edilen ekolojik yapı tasarım ölçütleri belirlenmiş ve bu ölçütlerin uygulama yöntemleri açıklanmıştır. Daha sonra, tasarım alanı olarak seçilen Türkiye İç Anadolu Bölgesi Ankara kentinin çevre sorunları ile fiziksel çevre koşulları incelenmiş ve ekolojik yapı tasarım ölçütlerinin seçilen yapı alanında uygulanabilirliği irdelenmiştir. İrdeleme sonucunda Gazi Üniversitesi Yerleşkesinde örnek bir ekolojik yapı tasarlanmış ve tasarlanan yapı önerilen değerlendirme yöntemi kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Buildings cause environmental impacts through their life cycles. Ecological building design criteria, which appeared to decrease these impacts, aim to make designs sensitive to environmental problems, to protect the ecological balance, and to fulfill the required comfort and health conditions. These criteria may vary according to physical environmental conditions and environmental problems of the region that the building will be constructed. Therefore, the appropriate criteria for the physical environmental conditions of that region should be determined. In the context of this thesis, ecological building design criteria were determined in global scale, and applications of these criteria were described. Later on, environmental problems and physical environmental conditions have been inspected for the selected working area Ankara City located in the middle Anatolian region of Turkey, and the applicability of the ecological building design criteria in the selected area have been indentified. An ecological building was designed in Gazi University Campus, and the design was evaluated according to the suggested evaluation method.