Kollagen doku hastalıklarından jüvenil romatoid artritte oksidatif stres faktörlerinin araştırılması
Rearching juvenile romatoid arthritis of stres factors in the ailment of kollagen issue
- Tez No: 339152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYİT ALTIKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, kollagen doku hastalıklarından olan Jüvenil Romatoid Artrit (JRA)' li çocuklarda, oksidatif enzim aktiviteleri araştırıldı. Kontrol grubu ve Jüvenil Romatoid Artrit' li çocukların oluşturduğu grup olmak üzere iki grup üzerinde çalışmalar yapıldı. Bu çalışmada iki gruptan kan numuneleri alınarak, bu numunelerin plazmalarında lipit peroksidasyon düzeyi belirteci olan malondialdehit (MDA) seviyesi, antioksidan enzimlerinden katalaz (CAT) ve süperoksit dismütaz (SOD) enzim aktivitelerinin düzeyi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, Juvenile Romatoid Arhtritis (JRA), which is in the kollagen issue illness, found with children oxidatif enzyme activities have been investigated. Studies has been done into groups consisting of control group and Juvenile Romatoid Artrit (JRA). In this study, taking blood samples from two groups, level of malondialdehyte (MDA) the measurement of lipid peroxidation from the plasma of these samples, level of one of the antioxidant enzymes, catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) enzyme activities, have been investigated.