İklim duyarlı yapılaşma için imar yönetmeliği geliştirme modeli
Legislation development model for climate sensitive buildings
  1. Tez No: 339153
  2. Yazar: SELİN ZAĞPUS CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S.İLKİM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İklim duyarlı yapı tasarımı, günümüzün en önemli sorunlarından olan küresel ısınma ve iklim değişikliğinin önlenmesine sağladığı katkı nedeniyle son derece önemlidir. Bu doğrultuda, planlama sürecinden başlayarak, yapının tasarımı, uygulanması ve kullanımı aşamalarında, bulunulan bölgeye ait hava sıcaklığı, nem, yağış, rüzgar, güneş ışınımı ve bulutluluk gibi iklim elemanlarının kullanıcı konforunu sağlamaya yönelik olarak irdelenmesi gerekmektedir.Ülkemizde iklim duyarlı yapı üretimi ile ilgili herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır. Bu durum konunun öneminin ülkemizde henüz algılanmadığının; bir başka deyişle tasarımcılar, uygulamacılar ve kullanıcılar açısından yeterli bilince sahip olunmadığının göstergesidir. Bu nedenle; toplumsal anlamda farkındalık yaratmaya yönelik çalışmaların hızla ele alınması gerekmektedir.Genel anlamda, yeni bir uygulamanın kabul görmesi ve yaygınlaşmasının en kolay ve etkili yolu, konu ile ilgili yaptırımlar içeren yasal bir mevzuat hazırlanmasıdır. Bu doğrultuda, ülkemizde halen yürürlükte bulunan İmar Yönetmelikleri'nin, iklim duyarlı bina tasarlanması, uygulanması ve uygulama sonrası denetlenmesine imkan veren yaptırımlar eklenerek revize edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmaların ayrıca; İmar Kanunu ve enerji konusunda geliştirilen diğer yasa ve yönetmelikler ile bütünlük sağlayacak şekilde yürütülmesine de özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
Climate responsive building design is quite important since it contributes to prevent global warming and climate change, which are the biggest problems in the world recently. With reference to subject, in order to provide user comfort climatic features of the concerned region, such as air temperature, humidity, precipitation, wind, solar radiation and cloudness are needed to be examined for each step starting from planning to designing, constructing and using.There is no sanction in our country about constructing buildings as climate sensitive. This shows that, the importance of the subject is not perceived yet, in other words, it is not well known by designers, contractors and users. Therefore studies which aim to increase public awareness should be considered as soon as possible.In general, the easiest and most efficient way of acceptance and becoming widespread for a new application is preparing a legislation. In this manner, valid building legislations have to be revised with sanctions about planning and constructing climate sensitive buildings and also let authorities implement and audit accordingly. These studies should also be conducted to provide integrity with Building Ordinance and other statutory obligations and regulations which are developed regarding energy.