Natsume Soseki'nin bireyselcilik anlayışı ve eserlerinde görülen yalnızlık olgusu
Natsume Soseki's perception of individualism and loneliness in his works
  1. Tez No: 339177
  2. Yazar: HABİBE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CAN ERKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Natsume Soseki Batılı bir yaşam tarzına uyum sürecine geçiş dönemi olarak adlandırabileceğimiz Meiji Dönemi'nin en önemli yazarlarından biri olmuştur. yazarın Batı'da yaşadığı deneyimlerin etkisi ile Japonya'nın modernleşme sürecinde birey kavramına ilişkin yeni fikirler ortaya koyduğunu görmekteyiz. yazarın Meiji dönemindeki durumlardan etkilenmesi ve bu durumu çoğu eserinde yansıtması, yeni bir ufka kapılarını açan Japonya'nın yaşadığı bu dönemi anlayabilmede oldukça etkili bir kaynaktır. modern döneme geçiş evresinde, Japonya'da yaşanan değişim manzaralarının birey kavramı üzerinde etkilerini Soseki'nin birçok eserinde görmek mümkündür. Yazara göre, Batı'nın modern kültürünün alınarak geliştirilmesi, özellikle Meiji döneminde oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden, bu yenileşme ve gilme hareketlerinin giderek yalnızca yüzeysel ve sığ yapılanmalara dönüşmesi bu dönemin en önemli eksiklerindendir. Avrupa'daki gelişmeleri derinine inmeden belli bir kısmını yüzeysel olarak almak, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Japonya'ya ait kültür ile Batı'ya ait yabancı kültür arasındaki farklılığı da beraberinde getirmiş, bunun kültürel karmaşaya davet eden bir yanı da olmuştur. Soseki, Batı kültürünün kendi yetiştiği Japon kültüründen farklı olduğunun bilincinde olduğu gibi düşünce hayatında da Avrupalılar gibi olunamayacağını savunmaktadır.Tezimizde, Japonya'nın yeni bir çağa adım atmasıyla Soseki'ye göre modernizmin etkisinde kalan toplum içerisinde yaşanan durumların bireyleri nasıl bir yalnızlığın içine sürüklediğini yazarın bireyselcilik anlayışı temelli olarak, Sanshiro - Sorekara - Mon adlı üçlemeleri ile Kojin, Kokoro ve Michikusa adlı eserleri üzerinden giderek incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Natsume Soseki, is one of the most important writer of the Meiji Period that is as a period of transition is called process of adaptation to a Western lifestyle. We see author?s new ideas on the concept of individual, demonstrated on the process of modernization in Japan and the effects of his experiences in living the West. Understanding the condition of Japan in the Meiji Period which opened its gates to a new horizon, the author's most of works are highly effective resource the inner turmoil of Japan in this period. The stages of transition to modern Japan, the effects of changes in views on the concept of the individual can be seen in many S?seki?s works. According to writer, on the development of taking the modern culture of the West, especially in the Meiji Period, took place fairly quickly thats why becoming only the superficial and shallow movements which were the most significant shortfalls this period. Getting the developments from Europe as a particular part of the surface without getting deeply, which is tied to the traditions of Japan to the West with the culture brought about the differences between foreign culture, as it has also been inviting cultural complexity. S?seki asserted that Western culture was different from their own Japanese culture as well as in the life of thoughts as Europeans. He criticized not only the European or Western societies, but also the Japanese ideas of other nations which were the same views on the basis especially Westerners. In our thesis, we tried to analyze from going through the author?s works Sanshiro - Sorekara - Mon trilogy, Kojin, Kokoro and Michikusa based on individuals that were under the influence of condition taking a step of modernism in a new period in Japan society, in the sense of individualism is as dragging into loneliness.