Tracing the Jamesian influence on selected novels of manners by John Galsworthy, Atsume Soseki, and F. Scott Fitzgerald
John Galsworthy, Natsume Soseki ve F. Scott Fitzgerald'ın seçilmiş görgü romanları üzerindeki James etkisinin izini sürmek
  1. Tez No: 544630
  2. Yazar: MURAT ÇAĞLIYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez, yirminci yüzyılın başında sırasıyla İngiltere, Japonya ve Amerika'nın önde gelen görgü romancıları olan John Galsworthy, Natsume Soseki ve F. Scott Fitzgerald'ın seçilmiş romanları üzerindeki James etkisinin izini sürmektedir. Bu çalışma, sosyal ve psikolojik boyutun görgü romanlarında birlikte var olduğunu vurgulayan son zamanlardaki eğilimi göz önünde bulundurarak, Henry James'in edebi sahnede etkili olan görgü romanı biçiminin en az bu yazar kadar ünlü olan psikolog ve felsefeci kardeşi William James'ten etkilendiği bilinen Carl Gustav Jung'un daha sonraki yıllarda yayınlanan bireyleşme teorisini öngördüğünü savunmaktadır. Seçilmiş romanları hem James tarzı görgü romanı hem de Jung'un bireyleşme teorisi açısından analiz eden bu tez, Henry James'in sadece görgü romanının içinde zaten var olan psikolojik boyutu öne çıkarmak açısından değil, aynı zamanda bu formun ilgisini bilinçaltına yöneltmek bakımından görgü romanı geleneğindeki kapsamlı ve dönüştürücü etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede, Henry James'in The American, John Galsworthy'nin Jocelyn, Natsume Soseki'nin Kokoro ve F. Scott Fitzgerald'ın Tender is the Night romanları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to trace the Jamesian influence on selected novels of manners by John Galsworthy, Natsume Soseki, and F. Scott Fitzgerald, who are three leading early-twentieth-century novelists of manners from England, Japan, and America respectively. In view of the recent inclination to accentuate the coexistence of social and psychological dimensions in the novel of manners, this study maintains that the influential version of this form implemented by Henry James in the literary scene anticipates the later-published individuation theory of Carl Gustav Jung who is known to have been influenced by Henry's equally eminent psychologist and philosopher brother, William James. By analysing the selected novels with regard to both the Jamesian novel of manners and Jungian individuation, this dissertation aims to lay bare Henry James's extensive and transformative influence within the novel of manners tradition not only in terms of foregrounding the psychological dimension already inherent in this form, but also with respect to turning its interest towards the unconscious. Within this framework, Henry James's The American, John Galsworthy's Jocelyn, Natsume Soseki's Kokoro, and F. Scott Fitzgerald's Tender is the Night are examined.