Türkiye'de sağlık hizmetlerinin yeniden yapılanması perspektifinden Sağlıkta Dönüşüm Programının (SDP) gazetelerdeki sunumu
The presentation of Health Transformation Program (HTP) in newspapers from the perspective of restructuring health services in Turkey
- Tez No: 339181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BECERİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
1980li yıllarla birlikte yaşanan neoliberal dönüşüm süreci, devletin küçültülmesi, politika, ekonomi gibi pek çok alandaki işlevinin sorgulanması ve devletin yeniden yapılanması tartışmalarını gündeme getirmiştir. Devletin yeniden yapılanma sürecinin bir parçası olarak sağlık hizmetlerinin de yeniden yapılanması bu kapsamda gündeme gelmiştir. Türkiyede ise 1990lı yılların başı itibariyle sağlık alanında reform çalışmalarının başlatıldığı görülmektedir. Neoliberal ideolojinin etkisiyle yeni bir sağlık anlayışı gündeme gelmiştir. Bu anlayış sağlığı birey nezdinde tanımlayarak onu toplumsal bağlamından koparmıştır. Toplumsal anlam üretiminin önemli bir parçası olan medya da neoliberal ideolojiden hem etkilenen hem de günlük pratikleriyle bu sürece katkı sağlayan bir konumdadır. Dolayısıyla medyada sağlık, birey nezdinde ve sağlığın toplumsal bağlamını göz ardı edilerek sunulmaktadır. Türkiyede sağlık alanını yeniden yapılandırmak amacıyla uygulamaya konulan SDPnin gazetelerde nasıl sunulduğunun incelendiği bu çalışmada, Ocak 2004-Temmuz 2007 tarihleri arasında, Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman gazetelerinde yer alan konu ile ilgili haberler içerik çözümlemesi tekniği ile analiz edilmiştir. Analiz kapsamında; haberlerde hangi konuların öne çıktığı, hangilerinin gündem dışı kaldığı, haberlerin nasıl çerçevelendirildiği, kimlerin çerçevelerinin haberlerde kullanıldığı, sözcük seçimleri, fotoğraf kullanımları, farklı ülkelerdeki reform içerikleriyle benzerliklerin olup olmadığı araştırılmıştır. Analiz sonucunda; gazetelerin SDP ile ilgili benzer konuları gündeme taşıdıkları ancak bu konuları bağlı oldukları ideolojiler çerçevesinde sundukları görülmüştür. Ayrıca SDPnin, medyada küresel reform programlarına benzer içeriklerle sunulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A new understanding of healthcare has come to the agenda with the impact of the neoliberal ideology. This understanding has defined healthcare in terms of the individual and ripped it from its social context. The media, which is an important part of the social meaning generation, is in a position where it is not only influenced by the neoliberal ideology, but it also contributes to that process with its daily practices. Therefore, healthcare is presented in media in terms of the individual and by ignoring the social context of healthcare. This study examines how the HTP, which has been put into implementation to restructure healthcare in Turkey, is presented in the newspapers. This study analyzes the related news in the newspapers of Hürriyet, Cumhuriyet and Zaman between the dates of January 2004 and July 2007 with the technique of content analysis. The scope of this analysis covers the study of which subjects become prominent in the news, which subjects are excluded, how the news are framed, whose frames are used in the news, word selections, the use of photos, whether there are similarities with the reforms contents in different countries. At the end of the analysis; it was seen that the newspapers brought up similar subjects related to HTP to the agenda but they presented those subjects within the framework of their ideologies. In addition, it was seen that the HTP was presented in media with contents similar to global reform programs.