Ceza Muhakemesi Hukukunda ispat yasakları
Illegally Obtained Evidence in Criminal Procedure
- Tez No: 339196
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ceza muhakemesinde ispat, geçmişte yaşanmış, suçu oluşturan olaylara ilişkindir. Amaçlanan, adli yollarla maddi gerçeğe ulaşmaktır. Geçmişte yaşanan bir gerçekliği canlandırmada ise delillerden faydalanılır. Delillerin taşıması gereken özellikler arasında, amaca uygun olarak, hukuka uygun olma niteliği öne çıkar. Ceza muhakemesinde amaç, maddi gerçeğe ulaşmak olsa da her şeye rağmen gerçeğin bulunması şeklinde yapılacak değerlendirme kabul edilebilir değildir. İspat konusunda bazı sınırlama ve engeller bulunmakta, bunlar ispat yasakları olarak ifade edilmektedir. Delillerin sınır konulmaksızın elde edilmesi yolu ile uyuşmazlıkların çözülmeye çalışılması toplumsal ve bireysel değerlerin zedelenmesine yol açar. Çalışmada konu üç bölümde ele alınmış, ilk bölümde delil ve ispata ilişkin temel kavramlara yer verildikten sonra delil elde etme ve delil değerlendirme yasakları bağımsız bölümlerde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure, proof pertains to events that have occurred in the past and are related to the constitutive acts of the crime. The intended goal is to reach the material truth through legal means. When it comes to reenacting a past reality, evidence is utilized. Among the characteristics that evidence must possess, legally obtained and obtained according to the aim stands out. Although criminal proceedings aim to reach the material truth, the evaluation cannot be acceptable in the form of finding the truth at all costs. There are limitations and barriers concerning evidence, and these are referred to as prohibitions of evidence. Trying to resolve disputes by obtaining evidence without any restrictions leads to the erosion of societal and individual values. In this study, the topic is approached in three sections. After introducing the fundamental concepts related to evidence and proof in the first section, the prohibitions of obtaining evidence and evaluating evidence are examined in separate sections."