Ceza Muhakemesi Hukukunda ispat bakımından ifade ve sorgu
Interrogation and inquiry in terms of proving in Criminal Procedure Law
- Tez No: 481145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda ispat, suç konusu fiilin varlığı ve/veya isnat edilen kişi tarafından işlenip işlenmediği hakkında“hukuka uygun”deliller aracılığıyla yargılama makamının kanaate ulaşması faaliyetidir. Muhakemede ifade alma ve sorgudan elde edilen beyan, yalan beyan ya da ikrar beyanı olabileceği gibi şüpheli ve sanık susma hakkını da kullanabilir. Delil yasaklarına uygun biçimde gerçekleştirilmiş ifade alma ve sorgunun içeriği ne şekilde olursa olsun delillerin serbestliği ilkesi çerçevesinde ve hâkimin vicdani kanaatine göre diğer deliller gibi ispatta etkili olacaktır. İfade alma ve sorgunun ceza muhakemesi hukukunda hem ispat hem de savunma işlevi bulunmaktadır. Şüpheli ve sanık nazarında ifade alma ve sorgu muhakemenin her evresinde savunma işlevinin ön planda olduğu bir işlemdir. Buna karşın, maddi gerçeğe ulaşma amacı ile aynı doğrultuda, soruşturma ve kovuşturma yetkilileri bakımından ifade alma ve sorgu, maddi gerçeğe ulaşmak yani ispat için gerçekleştirilmektedir. Ancak şüpheli ve sanığın savunmasına zarar verildiği durumda salt ispat amacı hukuka aykırılığı meşrulaştırmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The proof in criminal procedure law is activity about the existence of criminal act and whether it is commited by the person being attributed in order for judicial authorities to reach personal conviction through lawful evidences. Interrogation and inquiry may be false statement or concession, also the suspect or defendant may use the right to silence. Interrogation and inquiry in accordance with the system of conscientious proof and the principle of free valuation, whatever their content is, are considered to have function proof, just as the other evidences. Interrogation and inquiry have both proving and defending function in criminal procedure law. Defending functions of these operations are at the forefront for the suspect and the defendant throughout the criminal procedure in respect to the suspect and the defendant. On the other hand due to purpose of the criminal procedure, interrogation and inquiry are executed to reach material fact by judicial authorities. But, if defense of the suspect and the defendant is damaged by the officials in criminal procedure, purpose of the criminal procedure will not justify the unlawfulness.