Turizm bölgesinde yaşayan 18-25 yaş arası gençlerin dinî tutum ve davranışları: Kuşadası örneği
Religious attitudes and behaviours of young people aged 18 to 25 who lives in turism areas: Kuşadası pattern
  1. Tez No: 339207
  2. Yazar: RAMAZAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Turizm, Religion, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmamızın amacı Kuşadası ilçesinde turizmin dini yaşantıya ne derece etki ettiğini incelemektir. Çalışmamızda turizm ile ilgili bilgilere yer verildikten sonra turizmin yerel kültür üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Turizm ile ilgili kavramsal çerçeve oluşturulduktan sonra araştırma evrenini oluşturan Kuşadası?na ait turizm verilerine yer verilmiştir. Turizmin dayandığı temel arz kaynakları; doğal ve sosyo-kültürel kaynaklardır. Dini değerler, kültürel kaynakların başında geldiği gibi, aynı zamanda, turistik çekiciliğe sahip olan en önemli unsurlardan biridir. Dinî değerlerin kaybedilmesi, kültürümüzün zayıf düşmesine sebep olacak ve aynı zamanda turizm gelirlerinde de ciddi azalmalara yol açacaktır. Bu sebeple çalışmamızda Kuşadası özelinde, turizm bölgelerinde, dini değerlerin ne ölçüde yaşandığını ortaya koymaya çalıştık. Turizmin Kuşadası?nda yaşayan gençlerin dini inanç, tutum ve davranışlarında ne derece etki ettiğini de bu çalışma kapsamında ele aldık. Sonuç olarak, dinî değerlerin canlılığını koruması için çözüm önerileri sunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how impacts the turism to religious life in Kusadasi. With giving some information about turism, the impacts of turism on local culture is adverted. After the creation of the conceptual framework related to tourism, datas of turism in Kusadasi is examined as our investigation area. The resources of turism that based on, are natural and socio-cultural resources. Religious values are in the top of the cultural resources and one of the most attractive factors in turism. Losing these reliogous values, will be a reason of the weakness of our culture. Also, this situation will effect the incomes of turism. Because of the importance of the religious values, in this study, that the possibility of living with religious values in turism region is wanted to determine, in the example of Kusadasi. One of the aim of this study is to explain the role of the religious values in youths lives who live in Kusadasi as a turism region. At the end of the study, resolution advises are offered about religious values for keeping alive at turism regions.