Rekabet Hukuku alanında uygulanan idari yaptırımların hukuki rejimi
Administrative sanctions in competition law
  1. Tez No: 339206
  2. Yazar: HARUN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Temel amaçları, teşebbüsleri rekabete aykırı davranışlarda bulunmaktan caydırmak olan para cezaları, rekabet otoritelerinin elindeki en önemli araçlardan bir tanesidir. Söz konusu amacın gerçekleştirebilmesi için gerekli olan ceza miktarının belirlemesi sürecinde, rekabet otoriteleri birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunlardan ilki, cezalandırıcı ve caydırıcı karaktere sahip olan para cezalarının uygulanmasında riayet edilmesi gereken temel ilkelerdir. İkinci sorun ise para cezalarının nasıl hesaplanacağı noktasında teşebbüsler bakımından belirliliğin sağlanmasıdır. Türk rekabet hukukunda yakın zamanda kabul edilen Ceza Yönetmeliği, para cezalarının belirlenmesi sürecinde şeffaflık, tutarlılık ve nesnellik sağlama ve daha caydırıcı para cezalarının uygulanabilmesine de olanak tanıma amacının bir ürünüdür. Bu çerçevede çalışmada temel olarak, para cezalarının uygulanmasında dikkate alınması gereken temel ilkeler bakımından hangi sorunlarla karşılaşıldığı ve anılan Yönetmelik?in bahsi geçen şeffaflık, tutarlılık ve nesnellik amaçlarını ne ölçüde gerçekleştirdiği ile beklentilere ne oranda karşılık verdiği irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Monetary fines are one of the most important weapons at the competition authorities? disposal. Their main task is to deter undertakings from engaging in anti-competitive behaviour. In determining the appropriate level of fines in order to achieve this task, competition authorities encounter wide range of issues. One of these issues is the main principles that must be respected when imposing fines. Second issue is to provide transparency to undertakings as to the method for setting fines. Recently introduced Fining Regulation in Turkish competition law clearly reflects this idea and aims at providing transparency, consistency, and objectivity as well as allows for the imposition of more deterrent level of fines. Within this context, it is primarily questioned in this paper that the issues stemming from the main principles that must be respected when imposing fines and whether the Fining Regulation has fulfilled its objectives of providing transparency, consistency, and objectivity in the determination of fines.