Rasyona arpa eklenmesinin ivesi toklularının besi ve karkas performansına etkisi ve besinin ekonomik analizi
  1. Tez No: 33920
  2. Yazar: MURAT ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, saf İvesi erkek toklularının, besi performansı ve karkas özellikleri Üzerine, rasyona arpa ilavesinin etkisini ortaya koymak amacı ile Ceylanpınar Tarım İşletmesinde yürütülmüştür. Araştırma materyalini, 1992 doğumlu 10 aylık yaştaki saf ivesi erkek toklular oluşturmuştur. Besi denemesine, (her grupta 20 baş aynı yaş ve canlı ağırlıktaki ivesi erkek toklular alınmıştır. Toklular, besi suresince (49 gun) serbest olarak yemlemeye tabi tutulmuştur. Kontrol grubuna, besi başından besi sonuna kadar Ceylanpınar Tarım İşletmesinde hazırlanan kesif yem + mercimek samanı verilirken, diğer gruba (deneme), kesif yemin belirli bir yüzdesi, haftalara göre azalan oranda indirilerek, bunun yerine haftalara göre artan oranda arpa ilave edilmiştir Böylece yemin enerji düzeyi, yükseltilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarında, besi performansı ve karkas özellikleri bakımından gruplar arasında fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of supplementing barley in diets on fattening performances and carcass characteristics of pure Awassi male hoggets at Ceylanpmar State Farm. Ten month age pure Awassi male hoggets which were born in 1992 were used as animal material. Those Awassi hoggets (each group was comprising 20 hoggets) used in fattening had the same age and 1 ivebody weight. All the hoggets fed ad-libitum during the fattening period (49 day). The control group received mixed feed plus lentil straw. While experimental group offered some percent of mixed feed, the amount was decreasing by the time and decreasing amounth of fixed feed was substituted with increasing of percent of barley to increase energy- levels of the diets. There is no differences between groups in respect to fattening performance and carcass characteristics.