Bazı standart çilek çeşitlerinin meristem kültürü yöntemi ile çoğaltılması ve altkültür sayısının artması ile gözlenen varyasyonlar
- Tez No: 33922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV öz Bu calxsmada çilek çeşitlerinden Pocahontas, Tioga, Dana, Redchief, Honeoye ve Lester 'in meristem kültürü ile çoğaltılması ve altkültür sayısının artmasıyla çoğalma, köklerime performanslarındaki değişim incelenmiştir. Araştırmada Murashige & Skoog (19 62) besi ortamı kompozisyonu her üç aşamada kullanılmıştır. Büyüme düzenleyiciler ise, Meristem Geliştirme ortamında 1 mg/1 BAP, kardeşlendirme ortamında 1 mg/1 BAP, 1 mg/1 IAA, 0.1 mg/1 GA3, köklendirme ortamında 1 mg/1 IBA olacak şekilde kullanılmıştır. Farklı dönemlerde alman meristemlerden (Mayıs - Temmuz) yaşama ve infeksiyon oranları ile bu meristemlerden elde edilen bitkiciklerin çoğalma katsayısı, kök sayı ve uzunlukları incelenmiştir. Mayıs ayında alman meristemler, Temmuz ayında alman meristemlere göre daha yüksek yaşama ve daha düşük infeksiyon oranına sahip olurken, çoğalma oranları Temmuz ayında alman meristemlerden oluşan bitkiciklerinkinden daha düşük bulunmuştur. Altkültür sayısının artmasıyla çoğalma oranlarında düşme gözlenirken, kök sayı ve uzunlukları ilk iki altkültürde birbirinden farklı olmamış, 3. altkültürde düşme gözlenmiştir. Köklendirme ortamında, iki farklı konsantrasyonda (2-4 g/l) kullanılan aktif karbon, adventif kök sayısını azaltmış, kök uzunluğunu ise arttırmıştır. Dört altkültür boyunca çoğalma katsayılarının düşmesi dışında, herhangi bir varyasyon gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, during the propagation with meristem culture, some of the strawberry cultivars, Pocahontas, Tioga, Dana, Redchief, Honeoye and Lester were used and variation of plants, propagation and root performance with increasing number of subculture were observed. In this research Murashige & Skoog (MS) 19 62 complemented with grown regulators during all three stages. The growth regulators were used as 1 mg/1 BAP for Meristem Growth Media; 1 mg/1 BAP, 1 mg/1 IAA, 0.1 mg/1 GA3 for Multiplication Media and 1 mg/1 IBA for Rooting Media. The effect of different meristem taking terms (May and July) on survival and contamination rate of the meristem and multiplication rate, root number and root lenght of plantlets were determined. The meri stems that were taken in May had higher survival and multiplication rate and lower rates of infection than meristems which were taken in July. As the number of subcultures increased, low rates of multiplication were observed. It was found that there was no significant.effect on root lenght and root number in the first and second subcultures, however in third subculture there was a decrease in root lenght and numbers. Because of active carbon used in rooting medium two different concentrations (2-4 g/1) the number of adventive roots were decreased, however root lenght was increased. During the four subcultures, there was no variation except for decreasing multiplication rates.