Sireti İbn İshakta tefsir rivayetleri
Tafseer Narratives in Siret of Ibn Ishak
  1. Tez No: 339219
  2. Yazar: MAGOMET BATCHAEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmamıza konu olan İbn İshak (d. 84 h. / ö. 151 h.)ın Sireti, hicri birinci asrın ve tabiin döneminin ilk tarih eseri olarak, Tefsir Tarihi açısından da oldukça önemli ve pek çok rivayeti barındıran bir eserdir. Biz de tezimizde bu önemli eserde yer alan tefsir rivayetlerini araştırıp, bu eserin aslında bir nevi ?tarihi tefsir mahiyetinde olduğunu ortaya koymak istedik. Araştırmamız giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ve İbn İshak ve Sireti İbn İshak ile ilgili bilgilere yer veildi. Birinci bölümde; Sireti İbn İshakta bulunan tefsir rivayetleri hakkında genel mülahaza yapıldıktan sonra tablo ve örneklemelerle açıklaması. İkinci bölümde; Sireti İbn İshakta Bisetten önceki dönemle ilgili tefsir rivayetleri hakkında çalıştık. Üçüncü bölümde; Sireti İbn İshakta Mekke dönemi ile ilgili tefsir rivayetleri hakkında geniş belgi verdik. Dördüncü bölümle ise; Sireti İbn İshakta Medine dönemi ile ilgili tefsir rivayetleri hakkında çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Siret (The Life story of our Prophet Muhammad) of Ibn Ishak (DOB. 84 of the Moslem Calendar / Death 151 of the Moslem Calendar) which is the subject of our study is a very important work during the first century of the Moslem Calender and of course it is regarded as the first historical artifact of the `tabiin? (The people who got to know the people who have seen our Prophet Muhammad) period. This work is also important in terms of the history of the Tafseer (commentary and explanation of the Quran) and it also accomodates many narratives. We have researched the Tafseer narratives and we wanted to put forth that this work is actually a historical tafseerin its nature. Our research consists of four sections and an introduction section. In the introduction section; There is information regarding the subject of the research, its importance, its aim, its method and also information regarding İbn İshak and Sireti İbn İshak (Ibn Ishaks Siret). In the first section; There is a table and explanation with examples after a general consideration has been carried out about Tafseer narratives that are in the book Sireti İbn İshak? (Ibn Ishaks Siret). In the second section; We have studied about Tafseer narratives that are related to the period of Biset (The period before the Prophet Muhammed was sent)in Sireti İbn İshak (Ibn Ishaks Siret. In the third section; We have provided extensive information about Tafseer narratives in Sireti İbn İshak (Ibn Ishaks Siret) that are related to the Mecca period. In the fourth section; We have studied about Tafseer narratives that are related to the Medine period inSireti İbn İshak (Ibn Ishaks Siret)..