Basında din eğitimi tartışmaları (1945-1960)
Religious education discussions at media (1945-1960)
- Tez No: 339218
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Education and Training, Journalism, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Milli Mücadelenin kazanılmış, ardından Cumhuriyetin ilanı ile birlikte yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Yeni kurulan devlet her alanda yaptığı düzenlemeleri eğitim alanında da gerçekleştirmiştir. Tevhid-i Tedrisat Kanununun kabul edilmesiyle, birlikte din dersleri sırayla programlardan çıkarılmış ve din adamı yetiştiren müesseseler de kapanmıştır. Uzun yıllar din eğitimi yapılmamış fakat İkinci Dünya Savaşı sonunda çok partili hayata geçilmesiyle birlikte, bu derslerin tekrar programlara konulması gündeme gelmiştir. Çünkü din derslerinin olmamasının neden olduğu sorunlar önüne geçilemez bir boyuta gelmiş ve artık halk da bundan dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirmeye başlamıştır. Yeniden din derslerinin uygulamaya koyulması geniş alanlarda tartışmalara neden olmuş, bu tartışmaların pek çoğu da basına yansımıştır. Yapılan tartışmaların ana çerçevesini laiklik ilkesi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The national struggle was won then with Republic The New Republic of Turkey was established. The new State reformed at education area like reformed at all issues. With Unification of Education (Tevhid-i Tedrisat) the lessons of religious education were removed from syllabus one by one and the schools Which give religious education were closed. Many years religious education wasn?t studied in schools, after the second world war with multi-party system, these lessons placed in syllabus. Because of the absence of these lessons the matters increased and public began to reflect their disturbances. When the Religious Education started to teach in schools again, plenty of discussions started and lots of these discussions took part in media. The discussions main frame was formed with Principle of Laicisim.