Kamu diplomasisi, jeokültür, sınırları aşan eğitim ve Türkiye'nin yabancı öğrencilere yönelik burs stratejisi
Public diplomacy, geoculture, cross-border education and Turkey's strategy of scholarships for foreign students
- Tez No: 339231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATAY AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kamu diplomasisi uzun bir geçmişe sahiptir. Ancak bu diplomasi türü, yakın zamanlarda devletler arasındaki ilişkilerde çok daha belirleyici hale gelmiştir. Çağımızda başarılı kamu diplomasisi faaliyetlerinin sahip olması gereken üç temel özellik vardır: i) Her ne sebeple olursa olsun şiddete başvurulmaması, ii) karşılıklı rıza ve iii) jeokültürel uyum. Günümüzde en çok başvurulan kamu diplomasisi faaliyetlerinden uluslararası öğrenci hareketliliği, kamu diplomasisinin bu temel unsurlarına tam olarak karşılık gelmektedir. Tarihi eski çağlara kadar uzanan uluslararası öğrenci hareketliliği, çağımızda tüm coğrafyalarda asrî bir artış göstermiştir. Bu artış, tarihsel kapitalist sistem ve onun jeokültürü liberalizmin eğitime yüklediği özel ve sistemik önemle ilişkilidir. Tarihsel kapitalist sistemin düzenleyici ideolojisi/jeokültürü olan liberalizm, eğitimi medenî olmakla eş tutmuş ve iktisadî hiyerarşide yükselmenin başlıca aracı olarak belirlemiştir. Ayrıca zaman içinde kapitalist sistemin jeokültürü giderek güçlenmiş ve devletler kendilerini bu jeokültüre daha fazla uymak zorunda hissetmişlerdir. Tüm bunların bir üst aşaması, ulaşım ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, uluslararası eğitimdir. Günümüzde uluslararası öğrenci hareketliliği, dünya çapında bir rekabet konusu hâline gelmiştir. Giderek artan bu hareketlilikten pay kapmak isteyen gelişmiş ülkeler, bu doğrultuda özel stratejiler geliştirmekte ve bu alanda ekonomik ve siyasî faydalar elde etmektedirler. Son yıllarda sistem-içi uygulamalara daha çok ağırlık veren Türkiye de bu alanda özel stratejiler geliştirmek için çaba sarf eden ülkelerdendir. Türkiye, çağımızın jeokültürü liberalizmin başlıca unsurlarından olan eğitime (uluslararası öğrenci hareketliliği) verdiği önemle, uzun vâdeli ekonomik ve siyasî faydalar elde etmekten ziyade, çağımızın jeokültürüne daha çok uyum sağlayarak sistem-içi kalmanın avantajlarından yararlanmayı sürdürmek istemektedir. Zira bütün ülkeler için kamu diplomasisinin çağımızdaki aslî amacının bu olduğu savunulmaktadır. Ayrıca Türkiye tarafından, kendi nezdinde uluslararası öğrenci hareketliliğini artırmak amacıyla tedarik edilen burslarla ilgili politikanın, onun dış politikasının seyrini takip ettiği de görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy has a long history. However, this type of diplomacy become much more decisive in the relations between states in recent times. In our era there are three main features that successful public diplomacy activities should have: i) No violence under any circumstances, ii) mutual consent and iii) geocultural consistency. Nowadays one of the most referenced public diplomacy activities, international student mobility exactly correspond to these basic elements. Dating back to the acient times, international student mobility has increased in all geographies in contemporary. This increase is associated with historical capitalist system and its geoculture?s special and systemic emphasis on education. In the regulatory ideology/geoculture of the historical capitalist system, liberalism, education is identified as the state of being civilized and the principal tool of ascending the hierarchy of economic. Furthermore, geoculture of the capitalist system strengthed over time and states felt themselves more forced to comply with this geoculture. With the development of transportation and communication technologies, the next step of all these cases is international education. Today international student mobility has become the worldwide competition. In this regard developed countries looking to grap a share from this mobility prepare specific strategies and obtain economic and political benefits. In recent years, giving more emphasis on system-internal practices, Turkey is one of the countries which struggle to develop specific strategies. Attaching importance to education (international student mobility) which is one of the main elements of our era?s geoculture, liberalism, Turkey wants to continue to enjoy the benefits of staying in system rather than taking long-term economic and political benefits. As a matter of fact, it is claimed that this orientation is the essential goal of the public diplomacy in our era. Also it can be viewed that Turkey?s strategy of sholarships for foreign students follows its course of foreign policy.