İsrail'in Mavi Marmara baskınını kamu diplomasisi aracılığıyla meşrulaştırma çabaları
Israel's justification efforts of Mavi Marmara raid via public diplomacy
- Tez No: 331232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Diplomasi, bir devletin görüş ve düşüncelerinin diğer devletin karar alıcılarına iletilmesi süreci şeklinde tanımlanmaktadır. Ancak bugünün dünyasında devletler dış politikalarını oluştururken yabancı kamuoylarına da ulaşmaya çalışmaktadırlar çünkü uluslararası ilişkiler yönetiminde kamuoyu tepkisi önemli hale gelmiştir. Bu sebeptendir ki devletler karar almadan önce kamuoyu tepkilerini ölçmek için büyük dikkat göstermekte ve zaman harcamaktadır. Kamuoyu tepkisinin ölçülmesindeki önemin bu denli artmasının birden çok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki yeryüzündeki demokratik rejimlerin artmasıdır. Bir diğer nedeni hayatımızın her alanını saran küresel eğilimlerdir. İletişim platformlarının çeşitlenmesi ve kültürel, sosyal ve ekonomik değerlerin paylaşımı ile dünya üzerindeki insanlar artık daha fazla birbirlerine bağlıdırlar. İşte bu eğilimler bizi kamu diplomasisi kavramı ile tanıştırmaktadır. Kamu diplomasisi, bir ülkenin yabancı kamuoylarını etkileyerek başka bir ülkenin kararlarını kendi isteği doğrultusunda değiştirmesi için yaptığı çalışmaları kapsamaktadır. Fakat, kamu diplomasisi, bugün sadece devletlerin dahil olduğu değil, uluslararası örgütler, devlet dışı organizasyonlar ve hatta küresel şirketlerin bile dahil olduğu çok aktörlü bir süreci içermektedir. Kamu diplomasisinin anlamını keşfetmek adına bu çalışmada İsrail?in Mavi Marmara baskını akabinde yaptığı kamu diplomasisi çalışmaları örnek olay olarak seçilmiştir. Gerek devlet organları gerekse devlet dışı örgüler İsrail?in bu eylemini meşrulaştırabilmek amacıyla önemli hamleler yapmışlardır. Yabancı kamuoylarına İsrail devletinin tezlerini yaymak konusunda işbirliği içerisinde hareket etmişlerdir. Medya ve internet aracılığıyla videolar, fotoğraflar, çok sayıda rapor ve belgeler tüm dünyaya yayılmıştır. Ayrıca sosyal medya araçlarını da iyi kullanmışlardır. Özellikle Yahudi diasporasının yoğun olduğu Amerika gibi ülkelerde medya gündemini belirlemişlerdir. Söz konusu kamu diplomasisi çalışmalarının başarılı olup olmadığını ortaya koymak zordur. Zira dış politikada elde edilen sonuçları etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Ancak yine de bu örnek olay ile birlikte İsrail devletinin 21. yüzyıl bilgi paylaşımı araçlarına erişim kapasitesini ve Yahudi diasporası ile olan etkileşiminin kamu diplomasisi politikalarına yansımasını ölçmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Diplomacy is defined as a process which transmits opinions and thoughts of a government to the other government?s decision makers. However, in today?s world, governments also try to reach foreign publics to shape their foreign politics because public attitude have become important when managing international relations. That is why governments pay attention and give so much time to measure public attitudes before taking a decision. There are many factors for this increase in importance of measuring public attitude. Rise on number of democratic countries is one reason but global trends are also important factors for paying attention to the publics. People are more connected to the increasing communications platforms, sharing cultural, social and economic values throughout the world today. Those trends introduce us with public diplomacy term. Public diplomacy means influencing foreign publics to affect their government?s decision makers in a desirable way. However, today, public diplomacy business is not only something that runs between governments. International organizations, non-governmental organizations and even global firms are the both employers and employees as the today?s international actors. To explore the importance of public diplomacy, this thesis tries to analyse it on a study case which is about Israeli public diplomacy after Mavi Marmara raid. Both government actors and non governmental organizations played important role to legitimize Israel?s action on Mavi Marmara. They cooperated and collaborated on the arguments that were spread to foreign publics. Videos, photoghraphs, documents and many reports were distributed through media and via internet. They actively used social media tools to explain their ideas and dominated the media agenda especially some countries like USA which contains a huge Jewish diaspora. It is not easy to say that this public diplomacy attack became succesful because there are various factors to affect total output of the foreign politics of states. However, we can say that this case shows us state of Israel?s capability of touching information tools in 21st century and also its integration with Jewish diaspora on public diplomacy targets.