Organizasyonlarda personel güçlendirme uygulamalarının, çalışanların yenilikçilik davranışları üzerine etkisi: Bir araştırma
The effects of employee empowerment studies in organizations on innovation behaviour of employee: A research
  1. Tez No: 339254
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN UZUNBACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzde, dünyada yaşanan değişim ve gelişimi takip edebilmek her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Ancak iş dünyasının bu süreci yakından takip etmesi, artan rekabet koşulları ve müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Bunun için modern yönetim yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yaklaşımlardan birisi olan yardımlaşma, paylaşma, yetiştirme, eğitme ve takım çalışması yolu ile bir örgütteki çalışanların karar verme yetkilerini artırma ve çalışanları geliştirme süreci olarak tanımlanan personel güçlendirme çalışmaları son dönemde işletmeler tarafından uygulamaya geçirilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, yenilikçilik de işletmelerin üzerinde durduğu kavramlar arasında bulunmaktadır. İşletmeler açısından sektöründeki, teknolojideki, ürün ve hizmet üretim süreçlerindeki yenilikleri takip etmek, yeni ürün ve süreç geliştirmek önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, işletmeler için önemli kavramlar olan personel güçlendirme ve yenilikçilik ilişkisi incelenerek, personel güçlendirme çalışmalarının yenilikçiliği ne yönde etkilediği araştırılmıştır. Personel güçlendirmenin davranışsal, psikolojik, sosyal ve yapısal boyutlarının yenilikçilik üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bu testler sonucunda araştırmamızı oluşturan hipotezlerin tümü kabul edilmiştir. Bir başka ifadeyle, çalışanlara yönelik uygulanan davranışsal güçlendirme, psikolojik güçlendirme ve sosyal ve yapısal güçlendirme faaliyetlerinin yenilikçilik algısı üzerinde yüksek düzeyde pozitif etkisi olduğu, bununla birlikte personel güçlendirmenin tüm boyutlarının birlikte uygulanmasının yenilikçiliğe oldukça yüksek düzeyde etki yaptığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is getting more and more difficult to follow the development and changes being experienced in the world with each passing day. However, for the business community, it is crucial to follow this process closely with regard to increased competition and customer satisfaction. Accordingly, the modern management approaches are needed. Being one of these approaches, employee empowerment which is defined as the process of increasing employee?s authorization in decision-making and the promotion and development of employees through solidarity, sharing, education, training and teamwork has recently started to be implemented by businesses. Moreover, innovation is one of the concepts on which businesses focus. In terms of businesses, following the innovations in their sector, technology, product and production of service processes and developing new products and processes has become important. In this study, the relationship between employee empowerment and innovation, which are important concepts for businesses, is examined and how empowerment activities affect innovations is investigated. The impact of behavioral, psychological, social and structural dimensions of employee empowerment on innovations is analyzed. All of our research hypotheses were adopted as a result of these tests form. In other words, for employees to strengthen the behavioral, psychological and social and structural empowerment strengthening activities have a positive effect on the perception of innovation as a result has been obtained. However, with the implementation of all aspects of employee empowerment is quite a high level of innovation that effect has been obtained as a result.