Yabancı uyruklu öğrencilerin kariyer tercihlerini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
A research on the factors that affect the international students career choice: The case of Süleyman Demirel University
  1. Tez No: 339252
  2. Yazar: AİBAT MASHANKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşme ile artan rekabet ortamı, büyük bir hızla gerçekleşen teknolojik gelişmeler ve bilgi toplumuna geçiş; şirketlerin çalışanları değerlendirme sürecinde olduğu kadar çalışanların kendi kariyerlerine bakışlarında da önemli değişiklikler meydana getirmektedir. Son yıllarda örgütlerde, insan kaynakları uygulamalarının daha yoğun bir biçimde gerçekleştirilmesi, kariyerlerini geliştirerek bu sayede daha iyi bir meslek sahibi olmak isteyen bireyler için kariyer planlamayı zorunlu hale getirmiştir. Kariyer planlaması genelde hem birey hem de örgüt odaklıdır. Burada örgüt sadece kişiye yol gösterici olmakta, kariyer seçeneklerini sunabilmektedir. Bireyin, istekleri ve yetenekleri ölçüsünde bir kariyere yerleşmesi, eğer eğitim eksikliği varsa bu eksikliğinin örgüt tarafından sunulan hizmetlerle giderilmesi ancak yönetim ve bireyin amaçlarının uyumlaştırılması ile mümkün olabilmektedir. İnsanlar, yaşam düzeylerini kendileri belirler. Seçtikleri meslekteki ilerleme düzeyleri yaşam düzeylerinin göstergeleridir. Bireysel kariyer olarak adlandırılan bu yaklaşım içinde kariyerin, bir diğer ifade ile meslek seçiminin kişinin kendi özgür iradesinden ziyade sosyo-ekonomik olgular, çevre, aile ve eğitim gibi faktörlerin etkisiyle oluştuğu görülmektedir. Bu çalışmada, yabancı uyruklu öğrencilerin kariyer tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada öncelikle; kariyer, kariyer planlaması ve kariyer tercihlerine etki eden faktörler mevcut literatürden yararlanılarak açıklanmaktadır. Araştırma bölümünde ise; hangi etmenlerin hangi düzeyde öğrencilerin kariyer tercihlerine etki ettiği, anket yöntemi kullanılarak elde edilecek nicel veriler analiz edilerek tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
The competititon that enhances in paralel to the globalization, the quick technologic advances, and the transition to the information society results in changes for the companies assessment of the employees as well as the workers perspective on their careers. In the recent years, the importance of the human resources applications has made career plannings a must for the individuals who would like to have a better job. The career planning focuses on both the individuals and the organizations. Here, the organization lead to the individual by offering career options. Making a career in compatible with the individuals? abilities can only be possible with the entegration of the abilities of the individuals with the management itself on condition that there is a deficiency concerning career. The human determine their own lives. Their careers are their life indicators. This approach named after the individual career, in other words occupation choice, is affected by the socioeconomic factors, environment, family, education rather than the self of the humans. In this study, it is aimed at examining the factors on the career choice of the international students. Firstly, in the study, the career, career planning and career choice and the factors that affect it will be mentioned based upon the current literature. In the case study, by means of questionnaire, the factors that affect the students? career choice will also be analyzed.