Box jenkins yöntemiyle konut doğal gaz talebinin tahminlenmesi: İzmir ili örneği
Estimation of dwelling natural gas demand using by box jenkins method: İzmir province case
- Tez No: 339260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN DEMİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Enerji talebinin tahminlenmesi özellikle, Türkiye gibi rezerv bakımından zayıf ve ithalata bağımlı olan ülkelerde büyük önem arz etmektedir. Enerji planlaması Dünya?da olduğu gibi Türkiye?de de son yıllarda önemini arttıran bir çalışma alanıdır. Enerji planlaması üzerine yapılan çalışmalarda çeşitli tahminleme yöntemleri kullanılmıştır. Kullanılan yöntemler arasında, mevsimsel etkileri de modele dahil edebilmesi yönünden Box-Jenkins yöntemi ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada İzmir ilinin 2013 yılı konutsal doğal gaz talebinin tahminlenmesi amaçlanmış ve tahminleme yöntemi olarak Box ve Jenkins(1970) tarafından geliştirilen Box- Jenkins yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla çalışmanın ilk üç bölümünde; kentsel bazda doğal gaz arz ve talep kaynaklarına, zaman serilerinin genel özelliklerine, mevsimsel ve mevsimsel olmayan ARIMA modellerine ve Box-Jenkins model kurma süreci aşamalarına değinilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise 2007 Ocak 2012 Aralık dönemi içerisindeki aylık konutsal doğal gaz talep miktarı verileri kullanılarak, Box-Jenkins model kurma aşamaları takip edilmiş ve en uygun modele ulaşılmıştır. Uygun bulunan ARIMA modeli ile 2013 yılı için aylık konutsal doğalgaz talep miktarları tahminlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The estimation of energy demand is really important for the countries like Turkey, has limited of reserve and depend on external resources. Energy planning is a study field raising its importance in Turkey as well as the world in recent years.Various estimation methods have been used in studies on energy planning. Among the models used, Box Jenkins methods come to the forefront to be able to include the seasonal effects in it. In this study, the estimation of dwelling natural gas demand of 2013 in Izmir Province is aimed and the Box- Jenkins method, developed by Box and Jenkins(1970) is used as the estimation method. For this purpose, it is stated about the natural gas supply ? demand sources in the basis of province, general specifications of time serials, seasonal and non-seasonal ARIMA samples and stages of Box-Jenkins sampling process in the first three sections. In the fourth section, the last section of the study, the stages of Box-Jenkins sampling process are followed and the most appropriate sample is obtained by using monthly demand amount data of dwelling natural gas within the terms of January 2007 and December 2012. The monthly demand amount of dwelling natural gas is estimated with the appropriate model of ARIMA for the year of 2013.