2008 krizi ve Isparta KOBİ'leri üzerine etkisi
2008 crisis and the impacton SME of Isparta
- Tez No: 339259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Adam Smith ekonomiyi bir bilim olarak incelemeye başladığı zamandan günümüze kadar birçok küresel kriz yaşanmıştır. Bu krizler ülkelere sadece iktisadi açıdan değil psikolojik ve toplumsal açıdan da zararlar vermiştir. Temel ekonominin en önemli aktörlerinden olan KOBİler ise krizlerden belirli oranlarda etkilenmektedirler. Mortgage kredilerinin yapısının bozulması, faizlerin düşük olması, menkul kıymetleştirme, saydamlık eksikliği, finansal liberalizasyon ve deregülasyon gibi nedenlerden dolayı Amerika Birleşik Devletlerinde başlayan ve daha sonra birçok ülkeyi etkileyen 2008 Krizi ülkemizi de ilerleyen zamanlarda etkilemeye başlamıştır. Ülkemizde özellikle bankacılık sektörü 2008 Mali Krizinden etkilenmiştir. Bankacılık sektörünün karlılık performansı 2008 yılının sonlarına doğru azalmıştır. Makroekonomik açıdan ise büyüme oranları düşmüş, enflasyon oranları artmış ve işsizlik oranları da yükselme göstermiştir. Isparta 2008 yılında yaşanan krizden 2009 yılından itibaren etkilenmeye başlamıştır. Ancak bu etki diğer sanayi sektörü ve finansal yapıları güçlü olan illere göre daha az hissedilmiştir. Krizden sonra birçok Isparta KOBİ?si yatırım yapmamayı ve krizi bu şekilde atlatmayı düşünmüştür.
Özet (Çeviri)
Starting from the time when Adam Smith had started to examine economy as a science till today, various global crises have o occurred. Such crises affect the countries not only in terms of economical but also in psychological and social ways. One of the most imp octants actors of basic economy, SME?s are also affected from the crisis at specific rates. Because of the reasons such as deformation of the structure of mortgage credits, low interest rates, securitization, loss of transparency, financial liberalization and deregulation; 2008 Crisis, that had started in United States of America and then affected most of the countries, has also affected our country later on. Especially the banking sector has been affected by the 2008 financial crisis worse in our country. Profitability of the banking sector decreased performance at the end of 2008. Growth rates have fallen in terms of macroeconomics, rates of inflation have increased and rates of unemployment have increased, too. Isparta has begun to be affected by the 2008 financial crisis since 2009. However, this impact felt less than the other industrial sector and provinces with a strong financial structure. After the crisis, many of Isparta's SME thought not to invest and overcome the crisis by this way.