Fonksiyonel analizde bazı konular
- Tez No: 33927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
55 ÖZET Bu çalışmada topolojik vektör uzayları ve Baire kategorisinde, temel kavramlar incelenmiş daha sonra test fonksiyonlar, dağılım tanımlan ve bunların özellikleri incelenmiştir. Dağılımlar, fonksiyon kavramının bir genelleştirilmesi olup, diferensiyel denklemler teorisinde önemli bir yeri vardır. Temel çözümlerde ise, sabit katsayılı ( adi veya kısmi ) diferensiyel denklemler için temel çözümler, temel çözümün homojen olmayan denklemin çözümü bulmadaki önemi ve çözümün supportu ile homojen olmayan denklemin sağ yanındaki fonksiyon supportu arasındaki ilişkiler problemler ve örneklerle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY For searching solution existence and solutions of the differential equations it is necessary to generalize the concepts of derivative and function.In this thesis, W.Rudin ' s book“Functional Analysis”was accepted as a guidance book to provide general knowledge about generalized functions (distributions) theory and apply this theory to differential equations and also several problems were solved and some examples were given.