Tatil yeri seçiminde ülke imajının turistin risk algısı üzerine etkisi
The effect of countrys image upon tourist risk perception of selecting a holiday location
- Tez No: 339295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ATEŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
İmaj kavramını, genel olarak bir nesnenin, kurumun, kuruluşun veya kişinin algılanması olarak tanımlamak mümkündür. Nesnelerin ve kurumların olduğu gibi ülkelerin de dışa yansıttığı bir imajı bulunmaktadır. Ülke imajı, bir ülkenin sahip olduğu sosyal, politik, kültürel, ekonomik, siyasi, jeopolitik vb. birçok özelliğinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ülke imajını oluşturan bu faktörler genellikle turistlerin tatil yeri tercihlerinde karar vermelerini etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tatil yeri tercihinde satın alma kararı vermek zorunda olan turist, satın alma karar süreci içerisinde fiziksel risk, finansal risk, performans riski, sosyo-psikolojik risk ve zaman riski olmak üzere beş farklı risk algısının etkisi altında karar vermek zorundadır. Söz konusu risk türlerinden herhangi biri nedeniyle turist satın alma kararından vazgeçebilmektedir. Bu karar süreci içerisinde turistlerin algıladıkları risklerin sayısı ve şiddetinin azaltılmasında ülke imajı algılarının önemli derecede etkisi bulunmaktadır. Çalışma, bu varsayımın test edilebilmesi için gerçekleştirilmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölüm çalışmanın kuramını içermekte olup, birinci bölümde imaj ve ülke imajı kavramları üzerinde durulmuştur. İmajı oluşturan faktörler, imaj oluşum süreci bu bölüm altında incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise turistin satın alma karar süreci incelenerek bu süreçte satın alma kararını etkileyen faktörler ele alınmıştır. Bu faktörlerden algılanan risk kavramı ve algılanan risk türleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm ise çalışmanın uygulama bölümü olarak tasarlanmıştır. Bu bölümde, anket uygulaması sonucu elde edilen veriler ışığında ülke imajı ve algılanan risk türleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Image, in a most general sense, could be described as the perception of an object, institution, organization or person. Countries, like institutions or objects, reflect an image. The image of a country consists of a combination of social, political, cultural, economic, political and geopolitical features. These factors creating the country image are becoming the factors or preferences affecting holiday destination choices for tourists. During the purchase decision process, tourists that make buying decisions on the holiday destination pereferences are influenced by five different risk perceptions: physical, financial, performance, socio-psychological and time. Due to any one of these types of risk, tourists might change their purchase desicions. Within this decision process, the perceived risks and reducing the severity of these risks have a significant impact on the country image perceptions. This study was performed to test this assumption. This study consisted of three main parts. The first two sections comprised the theory of the study and the first chapter focused on the concepts of image and country image. Under this section, the image forming factors and image formation process were investigated. In the second part, by examining tourists purchase decision process, the factors influencing the buying decisions in this process were discussed. A special emphasis was put on the concept of perceived risk and perceived risk types. The third section was designed as the study application part. In this section, the relationship between the country image and perceived risk types was analyzed in the light of the data collected from the study survey.