Hadislerde aile içi iletişim
Communication between the family members in hadith's
- Tez No: 339294
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsanlık tarihi ailenin varlığı ile başlar. Aile toplumların bütün değer ve özelliklerini taşıyan çekirdek hükmündedir. Aile toplumu ayakta tutan ve kültürel mirasın aktarılmasını sağlayan bir kurumdur. Toplumların refah eğitim ve sosyal seviyeleri aileyle doğru orantılıdır. Bu yüzdendir ki bütün dinler ve milletler aileye büyük önem vermiştir. Aileler ne kadar güçlü ve sağlam olursa toplumlarda o derece de güçlü olur. Ailenin sağlam bir yapıda olabilmesi için aile bireyleri arasında iletişimin kaliteli olması gerekir. Bunun içindir ki aile içi iletişim önemlidir. Hz. Peygamber her konuda olduğu gibi bu konuda da bizim rehberimizdir. Bu çalışmamızda Hz. Peygamberin aile içi iletişiminin nasıl olduğunu konu edindik. Onun hanımları çocukları ve akrabaları ile olan iletişiminin ilkelerini belirlemeye çalıştık. Hz. Peygamberin aile içi iletişimde önem verdiği usul ve esasları bir sistem dâhilinde sunmaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
The history of mankind begins with the existence of family.Family is the core which carries all the values and features of the societies.Family is a corporation and it transfers the cultutal heritage which supports the society. The welfare,education and the social levels of the societies have a positive function with the family.Therefore all religions and nations attach great importance to family.The more powerful and stronger are the families,the more powerful are the societies. In order to have strong families ,the communication between the family members should be in quality.Thus the communication inside the family is very important.Hz.Prophet is our guide on this head like he is in every subject. In this work we touch on the subject how the communication inside Hz.Prophet?s family is.We try to identify the principles of communication between his wives,children and relatives.we endeavor to present systematically Hz.Prophet?s way and principles of communication inside the family which he attaches great importance.