Kamu örgütlerinde değişimin yönetilmesi 652 sayılı K.H.K. çerçevesinde MEB örneği)
.
  1. Tez No: 339297
  2. Yazar: AHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez çalışmasında Milli Eğitim Bakanlığındaki bürokratik-örgütsel değişim süreci, MEB ( Milli Eğitim Bakanlığı) taşra örgütü yöneticileri açısından değerlendirilmiştir. Araştırma ile MEB?da sürdürülen örgütsel değişim sürecine, değişim yönetimi açısından katkı yapması hedeflenmiştir. Araştırma; MEB taşra örgütü yöneticilerinin, MEB?de sürdürülen değişim süreci hakkındaki algı, tutum ve değişim hakkındaki direncini ölçen 48 soruluk bir ölçekle gerçekleştirilmiştir. Analizler toplamda 81 vilayette kurulu İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev yapan İl Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, İl Milli Eğitim Şube Müdürlerinden sağlanan 289 anket ile yapılmıştır. Ardından ölçülmesi amaçlanan yapılar (faktörler) tespit edilmiş, belirlenen yapıların teorik ve uygulamadaki kapsamı değerlendirilmiş, her yapının ilgili ölçek maddesi oluşturulmuştur. Bu maddeler oluşturulurken yüzeysel geçerlilik, teori ve uygulama kapsamında gözetilmiştir. Faktörlerin yapısal geçerliliği için yapısal eşitlik modeli testi uygulaması gerçekleştirilmiştir Yapısal eşitlik modeli testi, araştırma verilerinin analizinde iki aşamada yapılmıştır. İlk aşamada belirlenen yapıların bir ölçüm modeli olarak yapısal geçerliliği, ikinci aşamada yapısal modelin oluşturulması, yani ilgili hipotezlerin sınanması gerçekleştirilmiştir. Ölçülen modelinin sınanmasında Lisrel 8.80 programı kullanılarak ölçüm modelinin uyumluluk istatistiklerini kötüleştiren maddeler analizin dışında bırakılmıştır. Hipotezlerin analizleri için; ortalama skorları, güvenilirlikleri ve korelasyon değerleri, nedensel ilişkilere dayalı regresyon analizi, model uyum istatistikleri, çapraz tablo ve ki- kare testleri, tek yönlü anova, one-sample t testi gibi testler kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlar itibariyle, MEB taşra örgütü yöneticilerinin; MEB örgütsel yapısında bir değişim ihtiyacının varlığını istatistiksel olarak kabul ettikleri, MEB?de başlatılan değişim ile ilgili olarak temel hazırlıkların yapıldığını ama değişim ile ilgili olarak paydaşların sürece dâhil edilmediklerini, değişim ile ilgili olarak direnç düzeyinde bireysel endişeleri olmalarına rağmen, değişimin sonuçlarından umutlu oldukları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; kamu örgütlerinin çağın koşullarına yönelik olarak yeniden yapılanmalarının gerekliliği; ortaya konulacak değişim planlamasında ve gerçekleştirilmesinde ilgili paydaşların ve çalışanların tamamının sürece katılımları, gerçekçi bir değişim vizyonunun zorunluluğu ve değişim hedeflerinin kamuoyu ile paylaşılarak değişim sürecine kamuoyu desteğinin sağlanması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, bureaucratic- organizational changing process in Ministry of National Education (MNE) is evaluated with the perspective of Provincial Directors of MNE. The study is aimed to make contributions to the organizational changing process initiative carried out in MNE in terms of change management. The survey is conducted with 48- item scale, measuring the perception and attitude of MNE's provincial directors about the ongoing changing process in MNE and resistance of them against this process. The analysis are made with 289 questionnaires which are provided from Provincial Education Directors, Deputy Directors and Head of Departments serving in the Directorate of National Educations of 81 provinces. Then the factors aimed to be measured are identified, the theoretical and practical extent of fixed structures are assessed, related scale items of each structures are created. When these items are being formed, superficial validation is theoretically and practically taken into account. For structural validation of the factors, structural equation modeling test is implemented. In the analysis of survey data, structural equation modeling is done in two stages. In the first stage, as a measurement model structural validation of identified structures, in the second stage, formation of structural model namely testing of related hypothesis are performed. In the testing of measured model using Lisrel 8.80 program, items which exacerbate compliance statistics are excluded from the analysis. For the analysis of hypothesis; mean scores, reliability and correlation values, regression analysis based on casual relations, model concordance statistics, crosstab and chi square tests, one way anova, one-sample t-test are used as tests. As the achieved results, it is determined that, directors of MNE's provincial organization statistically agree to the need for change in the organizational structure of MNE, they think that the basic preparations have been made related to launched change in MNE, but the stakeholders were not involved in this process, although they have individual concerns in the level of resistance regarding the change , they are hopeful about the consequences of it. According to the obtained results, need for restructuring of public organizations to get up to date with contemporary conditions, involvement of all relevant stakeholders and staff in the planning and realization of introduced changing process, necessity of a realistic changing vision and ensuring the public support for changing process by sharing changing targets with public can be claimed.