Çukurova florasından toplanan iki fiğ türü ( Vicia sativa L. ve vicia villosa roth ) populasyonlarından seçilen hatlarda morfolojik ve sitolojik araştırmalar
- Tez No: 33930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM EMİN ANLARSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
45 ÖZET Bu araştırma, Çukurova bölgesi doğal vejetasyonunda yaygın olarak bulunan fiğ populasyonundan seçilen ve dört hat halinde değerlendirilen materyalin kromozom sayısını saptamak ve hatların morfolojik özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla ele alınmıştır. Arazi çalışması 1992/93 yılında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü deneme alanında her hat 2'şer sıra her sırada 15 bitki olacak şekilde, 60x25 cm aralıklı olarak ekilen tek bitkiler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmanın arazide yürütülen bölümü her hattan seçilen 10 bitki üzerinde vegetatif özellikler % 50 çiçeklerime devresinde, generatif özellikler ise tohum hasat olgunluğu döneminde incelenmiştir Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda verilmiştir. Sap Uzunluğu: Formlar arasındaki sap uzunluğu ortalamaları 39.6- 69.5 cm arasında değişip, en uzun sap 51 no'lu hatta, en kısa sap 10 no'lu hatta bulunmuştur. Sap uzunluğuna ilişkin varyasyon katsayısı değerleri % 21.61-26.88 arasında değişmiş, en yüksek varyasyon 2 no'lu hatta, en düşük varyasyon 10 no'lu hatta saptanmıştır. Yaprak Sayısı: En uzun saptaki yaprak sayısına ait ortalamalar 11.9- 13.8 adet arasmda değişip, en yüksek değer 51 no'lu hatta, en düşük değer ise Kubilya-82 çeşidinde saptanmıştır. Varyasyon katsayısı değerleri % 24.1- % 10.0 arasında değişip, en yüksek varyasyon 51 no'lu hatta, en düşük varyasyon Kubilay-82 çeşidinde bulunmuştur. Yaprakçık Sayısı: Yapraktaki yaprakçık sayısı ortalamaları 14.43-12.54 arasında değişip, 51 no'lu hat en yüksek, 10 no'lu hat en düşük ortalamaya sahip olmuştur. Varyasyon katsayısı değerleri % 5.5-9.4 arasında değişip, en yüksek varyasyona Kubilay-82 çeşidinde en düşük varyasyona 22 no'lu hatta rastlanmıştır. Anadal Sayısı: Bitkide anadal sayısına ait ortalamalar 1.6-2.4 adet arasında değişmiş, en düşük ortalama Kubilay-82 çeşidinde, en yüksek ortalama ise 22 no'lu hatta gerçekleşmiştir. Varyasyon katsayısı değerleri46 29.1-34.4 arasında değişmiş ve en düşük varyasyon 22 no'lu hatta, en yüksek varyasyon 2 no'lu hatta, saptanmıştır. Yandal Sayısı: Bitkide yandal sayısına ait ortalamalar 1.4-4.1 adet arasında değişip, en düşük değer Kubilay-82 çeşinde, en yüksek değer ise 51 no'lu hatta ortaya çıkmıştır. Varyasyon katsayısı % 30.0-47.4 arasında olup en düşük varyasyon 10 no'lu hatta, en yüksek varyasyon ise 22 no'lu hatta saptanmıştır. İlk Yaprakçık Uzunluğu: Yapraktaki ilk yaprakçık uzunluğuna ilişkin ortalamalar 1.80-2.35 cm arasında değişip, en düşük ortalama 2 no'lu hatta en yüksek ortalama ise 10 no'lu hatta saptanmıştır. Varyasyon katsayısı % 10.8-% 18.6 arasında değişmiş ve Kubilay-82 çeşidinde en az, 22 no'lu hatta ise en fazla varyasyon ortaya çıkmıştır. İlk Yaprakçık Genişliği: Yapraktaki ilk yaprakçık genişliğine ait ortalamalar 0.36-0.83 cm arasında değişmiş, en düşük ortalama 51 no'lu hatta, en yüksek ortalama Kubilay-82 çeşidinde saptanmıştır. Varyasyon katsayısı % 16.9-31 arasında değişip, en düşük varyasyon 2 no'lu hatta en yüksek varyasyonsa 10 no'lu hatta meydana gelmiştir. Yaş Ot Ağırlığı: Bitkide yaş ot ağırlığı ortalamaları 12.4-34.15 gr. arasında değişip, en düşük ortalama Kubilay-82 çeşidinde, en yüksek ortalama ise 51 no'lu hatta saptanmıştır. Varyasyon katsayısı % 61.0-29.9 arasında değişmiş, en düşük varyasyon 51 no'lu hatta, en yüksek varyasyon ise 2 no'lu hatta meydana gelmiştir. Kuru Ot Ağırlığı: Bitkide kuru ot ağırlık ortalamaları 2.61-7.67 gr. arasında olup, en düşük ortalama Kubilay-82 çeşidinde en yüksek ortalama 51 no'lu hatta saptanmıştır. Varyasyon katsayısı % 29.5-61.11 arasında değişip, en düşük varyasyon 51 no'lu hatta en yüksek varyasyon 2 no'lu hatta ortaya çıkmıştır. Meyve Boyu: Bitkide meyve uzunluğuna ait ortalamalar 24.47-48.1 mm arasında gerçekleşmiş, en düşük ortalamaya 51 no'lu hat, en yüksek ortalamaya 2 no'lu hat ulaşmıştır. Varyasyon katsayı % 2.7-8.1 arasında değişmiş, en düşük varyasyon Kubilay-82 çeşidinde, en yüksek varyasyon ise 51 no'lu hatta meydana gelmiştir.47 Meyve Eni: Bitkide meyve genişliğine ait ortalamalar 6.37-7.10 mm arasında gerçekleşmiş, en düşük ortalamaya 10 no'lu hat, en yüksek ortalamaya 22 no'lu hat ulaşmıştır. Varyasyon katsayısı % 1.5-9.7 arasında değişmiş, en düşük varyasyon 2 no'lu hatta, en yüksek varyasyon ise 51 no'lu hatta saptanmıştır. Meyvede Tohum Sayısı: Meyvede tohum sayısı yönünden ortalamaların 2.82-6.30 adet arasında değiştiği, en yüksek ortalamaya 2 no'lu hatta, en düşük ortalamaya ise 51 no'lu hatta ulaşıldığı saptanmıştır. Varyasyon katsayısı % 7.5-23 arasında değişip, en düşük varyasyon Kubilay- 82 çeşidinde, en yüksek varyasyon ise 22 no'lu hatta ortaya çıkmıştır. Tohum Verimi: Bitkide tohum verimi bakımından ortalamalar 5.21-10.52 gr. arasında değişmiş, en düşük ortalamaya 22 no'lu hatta en yüksek ortalamaya 2 no'lu hatta ulaşılmıştır. Varyasyon katsayısı % 39.1- 54.4 arasında değişip, en düşük varyasyon Kubilay-82 çeşidinde, en yüksek varyasyon 2 no'lu hatta saptanmıştır. Araştırmanın sitolojik çalışmalarını içeren bölümünde ise şu sonuçlar elde edilmiştir; 2 no'lu fiğ (Vicia sativa L.) hattına ilişkin kök ucu somatik hücreleri incelendiğinde kromozom sayısı (2n=12) olarak bulunmuştur. Formun altı kromozom çiftinden beşi telosentrik durumda bir sentromere, biri submetasentrik durumda bir sentromere sahiptir. 10 no'lu fiğ (Vicia sativa L.) hattına ilişkin kök ucu somatik hücreleri incelendiğinde kromozom sayısı (2n=12) olarak bulunmuştur. Formun 5 çift kromozomu telosentrik konumda bir sentromere, bir çift kromozomu ise submetasentrik konumda bir sentromere sahiptir. 51 no'lu fiğ (Vicia villosa Rath) hattına ait kök ucu somatik hücreleri incelendiğinde kromozom sayısı (2n=14) olarak bulunmuştur. Hattın dört çift kromozomu telosentrik durumda bir sentromere, üç çift kromozomu ise submetasentrik durumda bir sentromere sahiptir. 22 no'lu fiğ (Vicia sativa L.) hattına ait kök ucu somatik hücreleri incelendiğinde kromozom sayısı (2n=12) olarak bulunmuştur. Formun beş48 çift kromozomu telosentrik durumda bir sentromere, bir çift kromozomu submetasentrik durumda bir sentromere sahiptir.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY This research was conducted to determine the number of chromosomes, and the morphological characteristics of the Lines of two species (V. sativa - V. villosa) of Vetch which are common in native vegetation of Çukurova region. The experimental field studies were carried out on the individual plants, which were grown in four lines each of which had two rows, and each row had 15 plants (sowing space 60x25) in 1992-93, in the experimental area of Field Crop Department, Faculty of Agriculture, University of Çukurova. In the study which was carried out in the experimental area, Vegative characteristics were determined during 50 % flowering period, and generative charcteristics were determined on ten plants during the seed ripening period. Results obtained in the research were summarized as follows: Stem Length: Stem length values among the lines were between 39.6 cm and 69.5 cm. The shortest stem was determined in Line 10, the longest stem was determined in Line 51. Variation coefficient values concerning stem length changed between 21.61 and 26.88. The highest variation was found in Line 51, and the lowest variation was found in Line 10. Number of Leaf: Average number of leaves on the longest stem varied from 11.9 to 13.8, and the highest value was found in Line 51, the lowest value was found in Kubilay-82. Variation coefficient values changed between 24.1 % and 10.0 %, and the highest variation was found in Line 51. The lowest variation was found in Kubilay-82. Nunber of Leaflets: The average number of leaflets per leaf changed between 14.43 and 12.54. The highest value was obtained from Line 51, and the lowest value was found in Line 10. variation coefficient values varied50 from 5.5 % to 9.4 %, and the highest variation was found in Kubilay-82, whereas the lowest variation was determined in Line 22. Number of Main Branches: Number of main branches changed between 1.6 and 2.4. The lowest value was obtained from Kubilay-82, and the highest one was found in Line 22. variation coefficient values varied from 29.1 % to 34.4 %, and the lowest variation was found in Line 22, whereas the highest variation was obtained from Line 2. Number of Axillary Branches: The average number of Axillary branches changed between 1.4 and 4.1, and the lowest value was obtained from Kubilay-82. The highest value was found in Line 51. Variation coefficient values were between 30 % and 47.4 %. The lowest variation was obtained from Line 10, and the highest variation was found in Line 22. Length of Primary Leaflet: Value concerning the length of primary leaflet per leaf varied from 1.80 cm to 2.35 cm. The lowest value was found in Line 2, the highest value was found in Line 10. variation coefficient values changed between 10.8 % and 18.6 %. The lowest variation was found in Kubilay-82, the highest variation was obtained from Line 22. Width of Primary Leaflet: The average width of primary leaflet per leaf varied from 0.36 cm to 0.83 cm. The lowest value was obtained from Line 51, the highest value was found in Kubilay-82. Variation coefficient values changed between 16.9 % and 31 %. The lowest variation was obtained from Line 2, and the highest variation occured in Line 10. Green Weight: Values concerning green weight per plant changed between 12.4 gr. and 34.15 gr. The lowest value occured in Kubilay-82, and the highest value was obtained from Line 51. Variation coefficient values varied from 61 % to 29.9 %. The lowest variation was found in Line 51. The highest variation occured in Line 2. Dry Herbage Weight: Average weight of dry herbage varied from 2.61 gr to 7.67 gr. The lowest value was obtained from Kubilay-82, the highest value occured in Line 51. Variation coefficient values changed between 29.5 % and 61-11 %. The lowest variation was found in Line 51, and the highest variation was obtained from Line 2.51 Pod Length: Values concerning pod length varied from 24.47 mm to 48.1 mm. The lowest value was found in Line 51, and the highest value was found in Line.2. Variation coefficient values changed between 2.7 % and 8.1 %. The lowest variation was obtained from Kubilay-82, and the highest variation occured in Line 51. Pod Width: Average width of pod changed between 6.37 mm and 7.10 mm. The lowest value was obtainde from Line 10, and the highest value was found in Line 22. Variation coefficient values changed between 1.5 % and 9.7 %. The lowest variation was obtained from Line2, and the highest variation occured in Line 51. Number of Seeds Per Pod: Average number of seed per pod varied from 2.82 to 6.30. The highest value was obtained from Line 2, and the lowest value occured in Line 51. Variation coefficient values changed between 7.5 % and 23 %. The lowest variation occured in Kubilay-82, and the highest variation was obtained from Line 22. Seed Yield: Values concerining seed yield varied from 5.21 gr. to 10.52 gr. The lowest value was obtained from Line 22, and the highest value occured in Line 2. Variation coefficient values changed between 39.1 % and 54.4 %. The lowest variation was found in Kubilay-82, whereas the highest variation was obtained in Line 2. After the cytological studies of the research, following results were obtained: When examining the root-tip somatic cells of Line 2, the number of chromosomes was determined to be 2n=12. Five of the six pairs of chromosomes of the line had a centromere in telocentric position, whereas the other pair had a centromere in submetacentric position. The number of chromosomes was determined to be 2n=14 when examining the root-tip somatic cells of Line 10. Five pairs of chromosomes of the line had a centromere in telocentric position, the other pair had a centromere in submetacentric position.52 The number of chromosomes was determined to be 2n=12 when examining the root-tip somatic cells of Line 51. Four pairs of chromosomes had a centromere in telocentric position, whereas other three had a centromere in submetacentric position. When examining the root-tip somatic cells of Line 22, the number of chromosomes was determined to be 2n=12. Five pairs of chromosomes of the line had a centromere in tolocentric position, whereas the other pair had a centromere in submetacentric position.