Çukurova koşullarında ekmeklik buğdayda sıra arası ve sıra üzeri mesafelerinin verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir çalışma
- Tez No: 33931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
69 5. ÖZET Bu çalışma 1992-93 yetiştirme yılında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında Seri-82 ekmeklik buğday çeşidinde farklı ekim sıklıklarının verim ve verim unsurlarına etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Deneme, 4 farklı sıra arası (10, 15, 20 ve 25 cm) ana parsellere, 4 farklı sıra üzeri( 1, 3, 5 ve 7 cm) alt parsellere gelecek şekilde bölünmüş parseller deneme desenine göre, üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Elde edilen veriler bölünmüş parsel deneme desenine göre analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1. Başaklanma süresi ve başaklanma erme süresi bakımından hem sıra arası hem de sıra üzeri mesafeleri önemli derecede farklı olmuştur. Sıra arası ve sıra üzeri mesafe arttıkça başaklanma süresi ve başaklanma-erme süresi uzamıştır. 2. Bayrak yaprak alanı bakımından sıra arası mesafeleri istatistiki olarak önemli olmamakla birlikte 25 cm sıra arasında en yüksek (17.1 cm2), 15 cm sıra arasında en düşük (15.6 cm2) olmuştur. Bu özelik bakımından sıra üzeri mesafeler ise istatistiki olarak önemli derecede farklı olup, 5 cm sıra üzerinde en yüksek (17.1 cm2), 3 cm sıra üzerinde ise en düşük (15.7 cm2) olmuştur. 3. Boğum sayısı bakımından sıra arası mesafeleri önemli derecede farklı olup, sıra arası 10 cm olan ekim sıklığında, diğer sıklıklara göre önemli derecede daha az olmuştur. Boğum sayısı bakımından sıra üzeri mesafeler istatistiki olarak önemli derecede farklı olmamakla birlikte bu değer 5 ve 7 cm sıra üzeri mesafelerinde en fazla (6.2 adet), 3 cm sıra üzeri mesafesinde en az (6.0 adet) olmuştur.70 4. En üst boğum uzunluğu bakımından sıra arası mesafeler istatistik) olarak önemli olmamakla birlikte 25 cm sıra arasında en uzun (27.5 cm), 10 cm sıra arasında en kısa (26.5 cm) olmuştur. Sıra üzeri mesafeler en üst boğum sayısı bakımından önemli derecede farklı olup 1 cm sıra üzeri mesafesinde bu değer diğer sıra üzeri mesafelerine göre önemli derecede daha kısa olmuştur. Genellikle ekim sıklığı arttıkça en üst boğum uzunluğu kısalmıştır. 5. m2'de sap sayısı bakımından sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri önemli derecede farklı olmuştur. Hem sıra arası nemde sıra üzeri mesafe arttıkça yani ekim sıklığı azaldıkça m2'de sap sayısı azalmıştır. 6. m2'de başak sayısı bakımından sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri önemli derecede farklı olmuştur. Hem sıra arası hem de sıra üzeri mesafe arttıkça başka bir deyişle ekim sıklığı azaldıkça m2'de sap sayısına benzer şekilde m2 'de başak sayısıda azalmıştır. 7. Bitkide kardeş sayısı bakımından sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri önemli derecede farklı olmuştur. Sıra arası ve sıra üzeri mesafe arttıkça başka bir deyişle ekim sıklığı azaldıkça bitkide kardeş sayısı artmıştır. 8. Bitkide başak sayısı bakımından sıra arası ve sıra üzeri mesafeler önemli derecede farklı olmuştur. Bitkide sap sayısında olduğu gibi hem sıra arası mesafe hem de sıra üzeri mesafe arttıkça başka bir deyişle ekim sıklığı azaldıkça bitkide başak sayısı artmıştır. 9. Bitki boyu bakımından sıra arası mesafeler istatistiki olarak önemli olmamakla birlikte ortalama bitki boyu 25 cm sıra arasında en uzun (84.1 cm), 15 cm sıra arasında ise en kısa (81.9 cm) olmuştur. Sıra üzeri mesafeleri istatistiki olarak önemli71 derecede farklı olup ortalama bitki boyu 1 cm sıra üzerinde en uzun (85.1 cm), 7 cm sıra üzerinde ise en kısa (80.0 cm) olmuştur. Sıra üzeri mesafe arttıkça bitki boyu kısalmıştır. 10. Hektolitre ağırlığı bakımından sıra arası ve sıra üzeri mesafeler önemli derecede farklı olmuştur. Hektolitre ağırlığı 25 cm sıra arasında en yüksek (80.9 kg), 15 cm sıra arasında ise en düşük (78.8 kg) olmuştur. Hektolitre ağırlığı 5 cm sıra üzerinde en yüksek (80.4 kg), 1 ve 3 cm sıra üzerinde ise en düşük (79.5 kg) olmuştur. Genel olarak ekim sıklığı arttıkça hektolitre ağırlığı azalmıştır. 11. Hasat indeksi bakımından sıra arası mesafeleri istatistiki olarak önemli olmamakla birlikte Bu değer 15 cm sıra arasında en yüksek {% 51.2), 25 cm sıra arasında ise en düşük (% 48.9) olmuştur. Sıra üzerinde hasat indeksi 5 cm sıra üzerinde en yüksek (% 52.8), 1 cm sıra üzerinde ise en düşük (% 45.5) olmuştur. Genellikle sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri arttıkça hasat indeksi de artmış ancak çok seyrek ekimlerde tekrar düşmüştür. 12. Tane verimi bakımından sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri önemli derecede farklı olmuştur. Ortalama tane verimi 10 cm sıra arasındanda en yüksek (640.7 kg/da), 25 cm sıra arası ise en düşük (564.5 kg/da) olmuştur. 7 cm sıra üzeri mesafesindeki tane verimi diğer sıra üzeri mesafelerine göre önemli derecede daha düşük olmuştur. Hem sıra arası hem de sıra üzeri mesafe daraldıkça başka bir deyişle ekim sıklığı arttıkça tane verimi artmıştır. Yüksek verim için en uygun ekim sıklığını 10x5, 15x1, 10x3 ve 20x1 cm olup, daha seyrek ekimlerde verim düşmüştür.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY This study was conducted to determine the effects of different row spacings and intra-row spacings on the yield and yield characteristics of bread wheat cultivar Seri-82. The field trials were performed in the lowland research area of Field Crops Department of Agricultural Faculty of Çukurova University in the growing season of 1992-93. The experiments were arranged in split plot desing with three replications. The main plots were the row spacings (10, 15, 20 and 25 cm) and the subplots were intra-row spacings (1, 3, 5 and 25 cm). The datas were analysed in split plot desing. The results were summarized as follows: 1. The number of days to heading and the number of days from heading to maturity were statistically significant influenced by row spacings and intra-row spacings. Decreasing row spacings and intra-row spacings shortened the number of days to heading and from heading to maturity. 2. The flag leaf area was not statistically significant influenced by row spacings. The highest flag leaf area (17. 1 cm2) was obtained from 25 cm row spacing and the lowest one (15.6 cm2) from 15 cm row spacing. The flag leaf area was statistically significant influenced by intra-row spacings. The highest flag leaf area (17.1 cm2) was obtained from 7 cm intra-row spacing and the lowest one (15.7 cm2) from 3 cm intra-row spacing. 3. The number of nodes per plant was significantly influenced by row spacings. The number of nodes per plant from 10 cm row spacing was significantly higher and shorter than ones73 from the other row spacings. The number of nodes per plant was not significantly influenced by intra-row spacings. The highest number of nodes per plant (6.2 number/ plant) was obtained from 5 and 7 cm intra-row spacings, and the lowest one (6.1 number/plant) from 1 cm intra-row spacing. 4. The top intemode lenght was not significantly influenced by row spacings. The longest top internode lenght (17.5 cm) was obtained from 25 cm row spacing. The top internode lenght was significantly influenced by intra-row spacing was significantly shorter than ones the other intra-row spacings. Genarally, increasing sowing rate shortened the top internode lenght. 5. Number of tillers per square meter was significantly influenced by both row spacings and intra-row spacings. Increasing sowing rate or decreasing row spacing and intra-row spacing increased number of tillers per square meter. 6. Number of spikes per square meter was significantly influenced by row spacings and intra-row spacings. Increasing sowing rate or decreasing row spacings and intra-row spacings increased number of spikes per square meter as in number of tillers per square meter. 7. The number of tillers per plant were significantly influenced by the row spacings and intra-row spacings. Increasing sowing rate or decreasing row spacing and intra-row spacing decreased number of tillers per plant. 8. Number of spikes per plant was significantly influenced by row spacings and intra-row spacings. Increasing sowing rate or decreasing row spacing and intra-row spacing decreased number of spikes per plant as in number of tillers per plant.74 9. The plant height was not significantly influenced by row spacings. The tallest plants (84.1 cm) were obtained from 25 cm row spacing and the lowest one (81.9 cm) from 10 cm row spacing. The plant height was significantly influenced by intra-row spacings. The tallest plants (85.0 cm) were obtained from 1 cm intra-row spacing and the lowest one (80.0 cm) from 7 cm intra-row spacing. 10. The hectoliter weight was significantly influenced by row spacings and intra-row spacings. The highest hectoliter weight (80.9 kg) was obtained from 25 cm row spacing and the lowest one (78.8 kg) from 15 cm row spacing. The highest hectoliter weight (80.4 kg) was obtained from 5 cm intra-row spacing and the lowest one (79.5 kg) from 1 and 3 cm intra-row spacing. Genarally, increasing sowing rate decreased the hectoliter weight. 11. The harvest index was not significantly influenced by row spacings. The highest harvest index (% 51.2) was obtained from 15 cm row spacings. and the lowest one (48.9 cm) from 25 cm row spacings. The harvest index was significantly influenced by intra -row spacings. The highest harvest index (% 52.8) was obtained from 5 cm intra-row spacing and the lowest one (% 45.5) from 1 cm intra-row spacing. Genarally, decreasing sowing rate increased the harvest index but the sowing rates under the optimum decreased again. 12. The tested row spacings and intra-row spacings showed significant differences in the seed yield. The highest seed yield (640.7 kg/da) was obtained from 10 cm row spacing and the lowest one (546.5 kg/da) from 25 cm row spacing. The seed yield from 7 cm intra-row spacing was significantly lower than ones from the75 other intra-row spacings. Increasing sowing rate or decreasing row spacing and intra-row spacing increased the seed yield. The most suitable sowing rates were 10x5, 15x1, 10x3 and 20x1 cm.