Lise öğrencilerinde dindarlık ve sanal bağımlılık arasındaki ilişki üzerine bir araştırma (Burdur Gölhisar örneği)
A research about the reletion ship between piety and virtual addiction on high school students (example of Burdur ? Gölhisar)
  1. Tez No: 339308
  2. Yazar: RAMAZAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinde dindarlık ve sanal bağımlılık arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın Örneklemini, Burdur ili Gölhisar İlçesindeki liselerde öğrenim görmekte olan öğrencilerden seçkisiz örneklem yoluyla tespit edilen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada Dindarlığı ölçmek için Prof. Dr. Veysel Uysalın Dindarlık Ölçeği, Sanal Bağımlılığı ölçmek için Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezinin Oluşturduğu ?İnternet-bilgisayar Bağımlılığı Ölçeği kullanılmış, elde edilen sonuçlar da SPSS 15.00 Programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to confirm the reletionship between piety and virtual addiction on high school students. Sompling of the research consist of the high school students attending their schools in Burdur Gölhisar and chosen with random sampling. At the research Proffesier Veysel Uysal?s Piety Scale will be used to meosurc pierty and ?Internet computer Addıction scole which is constituded by Addiction Diognostic and Treatment Center Will be used to meosure virtual addiction. Results will be analysed via SPSS 15.00 programme.