Proje döngüsü yönetimi: Avrupa Birliği (AB) proje yaklaşımlarının incelenmesi ve Türkiye açısından örnek bir projenin değerlendirilmesi
Project cycle management: Analysing the European Union (EU) project approaches and evaluating an example project in terms of Turkey
- Tez No: 339307
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATTİLA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Artan rekabet, hızla gelişen teknoloji, kurumları yeni beceriler kazanmaya, yeni alanlara yatırım yapmaya, kısaca değişmeye zorlamaktadır. Sorunlar ve doğurdukları sonuçlar insanları kuşkusuz olumsuz şekilde etkilemektedir. Yasadığımız ortamda, bizi, çevremizdekileri etkileyen sorunlar beraberinde değişim ihtiyacını ve buna ilişkin çözüm fikirlerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.Sürekli değişen ortam içinde, değişimin gereklerine uyulabilmesi, her alanda teknik ve ekonomik açıdan artan karmaşık sorunlara çözümler getirilmesi artık projeler yoluyla olmaktadır. Son zamanlarda her alanda ve her kapsamda yürütülen projeler teknik açıdan gittikçe karmaşık ve zor beğenilir olmaya başlamış, dolayısıyla, daha güçlü bir uzmanlaşma, işbölümü ve koordinasyonun sağlanması zorunlu hale gelmiştir. Günümüzde proje yönetimi teknikleri ile söz konusu gereksinimler büyük ölçüde karşılanabilmektedir. Bu tekniklerin en önemlilerinden olan ?Proje Döngüsü Yönetimi? sayesinde projelere duyulan ilgi gittikçe artmış ve bu teknikler geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlamıştır.Çalışmada projelerin hedeflerine ulaşması sağlayacak, başarısızlıkları ortadan kaldıracak ve proje yönetimini güçlendirecek Proje Döngüsü Yönetimi kavramı üzerinde durulmakta ve bu tekniğin başarılı bir şekilde uygulanabildiği AB projeleri metot ve süreçleri ayrıntılı olarak incelenmektedir.Ayrıca çalışmada, ülkemizdeki projecilik sürecinin işleyişi de analiz edilerek, tüm dünyada iyi uygulamalardan birisi olarak kabul edilen AB proje yaklaşımları ile Türkiye'deki mevcut proje yaklaşımları arasındaki farklılıklar ortaya koyulmakta ve buradan hareketle ülkemizde yaşanan sorunlar, eksiklikler ve ihtiyaçlar tespit edilmeye çalışılmaktadır. Söz konusu sorunlar doğrultusunda ülkemizde kurumsallaşmış bir Proje Döngüsü Yönetiminin oluşturulabilmesi için çeşitli öneriler ortaya koyulmakta ve geliştirilen bu önerilerin uluslararası uygulamalar ışığında ülkemizde yapılan çalışmalara katkı sağlanması hedeflenmektedir.Çalışmanın en sonunda örnek bir AB projesi incelenmekte olup, sözkonusu sorunlar ve geliştirilen öneriler, bu örnek proje üzerinden de değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Increased competition, rapid technological advancements make institutions gain new skills and invest in new fields; i.e., force them to change. It goes without saying that problems and their outcomes affect people adversely. In our environment, problems that affect us and people around us bring along the need for a change, and thus ensure the emergence of ideas for solutions to them.In the ever-changing environment, adapting to what is required by the change and economically solving increased and complicated problems are now conducted through projects. Projects, which have recently been carried out in every field and every scope, have started to be increasingly complicated in technical terms and be approved hypercorrectly. Therefore, specialisation, division of labour and coordination in stronger manner are strictly required. Today, these requirements can be met with project management techniques to a large extent. Thanks to the `Project Cycle Management, one of the most important techniques, the interest in projects has increased and these techniques have started to be widely used.The study focuses on the concept of Project Cycle Management which will ensure the projects to attain their goals, eliminate any failures, and strengthen the project management. It also elaborates the methods and processes of EU projects in which this technique is successfully applied.Furthermore, project process was analyzed for Turkey case; differences between EU project approaches, one of the best practices in the world, and current project approach in Turkey were shown; problems, shortcomings and requirements were tried to be determined for Turkey in the present study. Various recommendations were provided in order to establish an institutionalized Project Cycle Management in line with defined problems and it was aimed that these recommendations contribute to studies to be carried out in Turkey in the light of international practices.An example EU project was analyzed at the consequence of the study; above-mentioned problems and recommendations were evaluated over the example project.