Lise öğrencilerinde dindarlık ve akademik başarı ilişkisi Kahramanmaraş örneği
The relationship between religiosity and academic success high school students the sample from Kahramanmaraş
  1. Tez No: 345194
  2. Yazar: MUSTAFA ALICIKUŞU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Din insanın hayatında var olan az ya da çok onun duygu düşünce ya da davranışlarını etkileyen bir gerçektir. Enerji ve zamanlarının büyük bir kısmını okulda ve eğitimle geçiren öğrencilerin dini durumlarının bu dönemde kendilerini nasıl etkilediği önemli bir konudur. Çalışmada, ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrenciler arasında dindarlık, dini davranış, okul türleri, akademik başarı ve ders çalışma gibi değişkenler nicel araştırma yöntemlerine göre incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Religion is a reality which exists in human's life and effects more or less their emotions and thoughts an behaviors.It is an important issue how students, who are spending most of their energy an time in schools and training, are effected by their religional situations.In this study, variables like religiosity, religious behaviors, school types, academic success and stuying methods of students in mid schools have been analyzed acoording to quantitative research methods.